V letech 1958 až 1964 studoval na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislave a o dva roky později spolu s Eduardem Ovčáčkem založili a organizovali skupinu bratislavských Konfrontací (výstavy 1961 až 1964), přinášející do slovenského umění nekonvenční postupy strukturální malby a grafiky. Vedle domácích ocenění získal Miloš Urbásek řadu zahraničních cen. Od roku 1958 žil a tvořil v Bratislavě, zabýval se malbou, grafikou, kresbou, knižní ilustrací a grafickou úpravou, jako i monumentální tvorbou, vytvářením objektů.

„Bohužel do dnešních dnů nebyla Miloši Urbáskovi v Ostravě uspořádána reprezentativní monografická přehlídka. Umělci, který se zde narodil, byl s naším regionem významně spojen a i za svého působení v Bratislavě se k němu hlásil. V tomto roce si připomínáme dvacet let od předčasného úmrtí Miloše Urbáska a je tudíž takřka poslední smysluplná příležitost výstavu uspořádat,“ říká Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, a současně kurátor Urbáskovy výstavy

„Prožili jsme spolu řadu akcí a příhod a na některé peripetie s Milošem rád vzpomínám. Hlavně tedy do roku 1967, kdy byly naše vztahy úzké a intenzivní. Po roce 1967 už naše kontakty nebyly tak časté a naše cesty se počaly ubírat individuálními směry. Já jsem se zúčastnil na vzniku a akcích Klubu konkrétistů (1967až1968) o které již Miloš neměl zájem. Jsem potěšen, že se výstava Miloše Urbáska konečně uskutečnila v Galerii výtvarného umění v Ostravě,“ píše mimo jiné profesor Eduard Ovčáček v katalogu k této výstavě, která potrvá v Ostravě do 26. srpna.