„Svatováclavský hudební festival vznikl z iniciativy hudebníků, umělců, hudebních teoretiků a milovníků hudby v červnu před pěti lety. U jeho zrodu stály významné osobnosti, jako například sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery Národního divadla moravskoslezského, dnes umělecká ředitelka festivalu, Karel Haruda, malíř a grafik, který je v současné době výkonným ředitelem tohoto festivalu, herec Alfréd Strejček či kytarový virtuos Štěpán Rak,“ přibližuje počátky této úspěšné akce Igor Františák, zástupce občanského sdružení Svatováclavský hudební festival, jinak hudebník a vysokoškolský pedagog.

Podle jeho slov patří právě tento festival k jedněm z nejvýznamnějších kulturně-společenských akcí v rámci Moravskoslezského kraje, ale je také současně nejrozsáhlejší hudební událostí prezentující duchovní artificiální umění v rámci České republiky.

Na co se mohou posluchači letos těšit?

„Programová nabídka je opravdu velmi široká. Z mnoha vystoupení bych chtěl upozornit například na soubor Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a vynikajícím italským sólistou na barokní housle Riccardem Masahidem Minasim.

Zajímavý koncert slibují gambista Petr Wagner s polečně s nizozemským cembalistou Jacquesem Oggem. S velkým zájmem se očekává vystoupení souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Skvělý americký sbor Khorikos se představí spolu s výborným českým varhaníkem Jaroslavem Tůmou.

Na čtyřech nejrozsáhlejších vokálně-instrumentálních projektech se podílejí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Macurou, Slovenským filharmonickým sborem a sólisty – sopranistkou Margaret Chalker ze Švýcarska, mezzosopranistkou Janou Sýkorovou, tenoristou Leslawem Świdzinským z Polska a basistou Peterem Mikulášem ze Slovenska,“ říká Igor Františák.

V tomto roce nebudou chybět ani hudební přesahy v podobě účinkování vokálního souboru Adash s klezmerovou skupinou Naches či Ostravské bandy s dirigentem a skladatelem Petrem Kotíkem.

„Nesmírně se těším hned na úvodní festivalový koncert v ostravské katedrále Božského Spasitele, kde zazní Beethovenova Missa solemnis D dur.
Na takový projekt je opravdu potřeba pěvců, kteří patří k té pěvecké špičce. A jsem ráda, že toto dílo na festivalu zazní,“ vyznává se Eva Dřízgová-Jirušová, umělecká ředitelka Svatováclavského hudebního festivalu. Sama se jako pěvkyně představí ve festivalovém epilogu 28. října v katedrále Božského Spasitele v sólovém partu v Brahmsově Německém requiem, op. 45, které bude po letech opět hráno v moravskoslezské metropoli.

„Hudba, to je také božský svět obrazů a věčná inspirátorka. A jsem rád, že v rámci festivalu se v ostravské Galerii Kruh uskuteční výstava obrazů několika výtvarníků, která začíná 15. října a potrvá jeden měsíc,“ domnívá se Karel Haruda.

Ve foyer ostravského Divadla Antonína Dvořáka probíhá přehlídka fotografií Ivana Korče z uplynulých ročníků Svatováclavského hudebního festivalu.