V údolí řeky Omo v jižní části Etiopie, na jednom z posledních koutů naší planety, které zatím odolávají vlivu evropské civilizace, žije starodávný kmen Surmů. Lidé, kteří žijí v nedotčené krajině z biblických časů, plné spirituálního života. „Surmové, snad nejvíce fascinující kmen z celé Afriky, ještě nejsou ovlivněni turismem a naší civilizací. Je to kmen lovců, který pomalovává svá těla fascinujícími kresbami. Jedná se o velmi starou tradici, a dodnes nikdo přesně neví, proč to dělají. Snad se chtějí přiblížit přírodě a stát se nesmrtelnými,“ vysvětluje František Zvardoň.

Na místech, kam zatím nevede žádná cesta, a proto dostat se tam je poměrně složité, vytvořil improvizovaný ateliér, ve kterém tamní obyvatele portrétoval. „Přemýšlel jsem, jak se jim přiblížit. A protože jsou zvyklí pozorovat okolí ze tmy, vymyslel jsem studio s černým plátnem. Před něj se jakoby schovali do tmy a pozorovali své okolí. Surmové velmi rychle pochopili, co po nich chci, a vzali svou roli, jako by byli profesionálními herci. Jejich tváře pomalované barvami z rostlin, popelem a červenou hlínou, velké talíře v ústech a obrovské šperky zářily obrovskou chutí hrát se mnou tu hru. Dal jsem jim svobodu a bylo na nich znát, že na to rádi přistoupili. Pro fotografa to znamenalo nebe na zemi,“ říká František Zvardoň.

Do Etiopie se od roku 2006 vrátil ještě třikrát. „Pokaždé jsem viděl nové tváře, nové barvy a nové situace. Bohužel jsem byl i svědkem toho, jak se moderní člověk neúprosně blíží, a uvědomil si, že to budou možná poslední snímky tohoto zapomenutého ráje, který je možná kolébkou naší civilizace a který dříve či později této civilizaci pravděpodobně i podlehne,“ dodává Zvardoň. Snímky Františka Zvardoně můžete vidět v Galerii Librex na Smetanově náměstí v Ostravě, a to od 4. listopadu.