V rámci Festivalu divadel Moravy a Slezska, který se konal minulý týden v Těšínském divadle v Českém Těšíně, připravila domácí česká scéna Těšínského divadla jednu premiéru, která se uskutečnila v pátek 7. listopadu.

Název hry Mirka Stiebera Bláha a Vrchlická může být pro mnohé zavádějící.

Nejedná se o hru ze života básnířky, spisovatelky, překladatelky a herečky Evy Vrchlické (dcery básníka Jaroslava Vrchlického). Hlavní hrdinka Stieberovy hry je obyčejná žena osudem poznamenaná a se známou umělkyní má společné pouze příjmení. Ale má obrovskou touhu – naplnit poslání ženy – být matkou. A k tomu je ovšem potřeba dvou – muže a ženy. A tak touha zůstává dlouho jenom touhou. Jednoho dne jí však náhoda (nebo osud?) postaví doslova do cesty muže jménem Bláha. A Vrchlická si usmyslí, že právě on může být tím vyvoleným. A od té doby prožívají oba protagonisté množství příběhů skutečných i neskutečných, humorných i smutnějších, vážných a lyrických. Představa úspěšného naplnění životního cíle je tak veliká, že je Vrchlická ochotná udělat pro ni cokoliv.

Ne vždycky to ovšem konvenuje s myšlenkami a touhami jejího partnera. Hra má kromě dobře vystavěných dialogů i mnoho zajímavých situací, které svou opravdovostí vypovídají o tom, že je autor odvodil ze života kolem nás.

Hru režijně nastudoval Karol Suszka, ředitel Těšínského divadla, a do rolí obou postav obsadil zkušené herce – Šárku a Zdeňka Hrabalovy.