V letošním roce si celý kulturní svět připomíná sto padesáté výročí narození mistra italské opery Pucciniho. Dramaturgie ostravské opery přináší k tomuto jubileu na jeviště u nás doposud méně známé a na tuzemských jevištích málo hrané dílo nazvané Vlaštovka. Jak uvádí v prosincovém divadelním zpravodaji NDM Marta Trnková, která se její historií opery zabývá dlouhá léta, tento Pucciniho opus měl svou světovou premiéru v roce 1917 v Monte Carlu. Prvního českého nastudování se Vlaštovka dočkala o dvanáct roků později v Brně a v roce 1989 ji uvedlo opavské divadlo.

Nejnovější ostravská nastudování je dílem mezinárodního inscenačního týmu v čele s hostujícím bulharským režisérem Plamenem Kartalovem, který patří v současné době k nejrenomovanějším tvůrcům nejenom ve své vlasti, ale v evropském kontextu. Plamen Kartalov má na svém kontě více než stovku režijních nastudování oper.

Ke spolupráci na ostravské inscenaci si režisér přizval svého stálého spolupracovníka, výtvarníka scény a kostýmů Miodraga Tabačkiho, někdejšího absolventa architektury a scénografie na bělehradské univerzitě. Pucciniho Vlaštovka zazní v Ostravě v italském originále pod taktovkou dirigenta Jana Šrubaře.

Opera vypráví příběh lásky Magdy a mladého Ruggera, který je dojemný, ale jak píše Marta Trnková ve výše uvedeném zpravodaji, opera končí bez drsného a dramatického skonu hlavního hrdiny. Do hlavních rolí obsadil režisér skvělé pěvce, převážně v alternacích.
Postavu Magdy vytvářejí na jevišti Jitka Burgetová j. h., Eva Dřízgová-Jirušová, Iulia Elena Surdu j. h., Jana Kačírková j. h., Marianna Pillárová ztvární Lisettu. Luciano Mastro j. h. a Cristiano Olivieri j. h. nastudovali postavu Ruggera. Václav Morys, Peter Svetlík a Marian Vojtko hrají Pruniera, Alfio Grasso j. h., Alexander Podolchov a Sergej Zubkevič ztvární postavu Rambalda, Roman Vlkovič a Václav Živný Perichauda a Aleš Burda a Jiří Halama Gobina. Sbory nastudoval Jurij Galatěnko.