Toto období příneslo celou škálu uměleckých proudů – impresionismus, symbolismus, expresionismus či kubismus. Ve výstavní síni můžete zhlédnout díla Antonína Slavíčka, Františka Bílka, Josefa Váchala, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Jana Zrzavého a dalších znamenitých autorů. Výstava poutá obrovský zájem návštěvníků.
Na pátek 2. ledna si návštěvu Galerie výtvarného umění v Ostravě naplánoval také pan Tomáš Kolařík s manželkou a dvěma dětmi. Shodou okolností byl právě on dalším tisícím návštěvníkem, a tak jej galerie odměnila publikací za jeho zájem o výtvarné umění.
„Do galerie chodíme s rodinou pravidelně, tak co čtvrt roku. V pátek jsme měli s manželkou dovolenou, děti prázdniny, a tak jsme společně vyrazili do galerie aktivně využít volný čas,“ vysvětlil Tomáš Kolařík z Ostravy. Odměnou, publikací Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918, si pan Kolařík obohatí svou rodinnou knihovnu. „Už jsme doma společně v knize listovali, je tam spousta zajímavých věcí. Myslím si, že děti knihu ocení více, až budou starší. Jejich zájem o kulturu ale podporujeme už teď,“ dodal Tomáš Kolařík.
„Je pro nás symbolické, že jubilejní návštěvník přišel přesně měsíc po otevření výstavy,“ poznamenal Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.
V souvislosti s překročenou třítisícovou návštěvností se ostravská galerie může chlubit nejnavštěvovanější výstavou. Za měsíc od vernisáže jí navštívilo více než dva tisíce návštěvníků. Čekání na štědrovečerní večeři si v Domě umění zkrátilo téměř 60 diváků. „Zájem o výstavu narostl hlavně po vánočních svátcích, lidi už zřejmě nebaví sedět doma u televize a pojídat cukroví,“ sdělila Věra Tvardková, pokladní v Domě umění.
Podle Jany Šrubařové, tiskové mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě, davy zájemců o výtvarné umění však do Domu umění proudí hlavně každou středu, kdy je vstup zdarma. Běžně tak do těchto výstavních prostor zavítá uprostřed pracovního týdne až 300 lidí.
„Například na výstavu Sváry zření je třeba se opakovaně vracet. Kvalitou a rozsahem nestačí jedno zhlédnutí. I to je jeden z důvodů, proč nabízíme možnost volných střed. Zájemci tak nemusejí platit vstupné dvakrát či víckrát a přitom se mohou k dílům opakovaně vracet. Tímto počinem (volnými středami) se výrazně zvýšila návštěvnost Galerie výtvarného umění v Ostravě. Je vidět, že zájem o výtvarné umění Ostravě nechybí a zřejmě nikdy nechyběl,“ dodává Jiří Jůza.
Publikaci Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890–1918 si odnese další tisící návštěvník. Štěstí je možno pokoušet už jen necelé dva měsíce do 28. února 2009, kdy výstava končí.