Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zapůjčuje svá díla do zahraničí už mnoho let. S mnoha prestižními domy umění navázala galerie už pravidelnou spolupráci. „Řada obrazů ze sbírek GVUO tak procestovala kus světa, ať už se jedná o Klimtovu Juditu, která byla až v Japonsku, Meditaci Františka Kupky či Hlavu Emila Filly, zapůjčenou do Paříže. Díla Albina Egger-Lienze, která byla vystavována ve Vídni, anebo Jezerní krajinu Toyen viděli v Saint Étienne, o kompletní dílo Ferdiše Duši byl zájem ve Varšavě.
Obrazy Hypnotizér od Bohumila Kubišty, Zátiší s krabicí Otakara Kubína, Hráče Vincence Beneše či Koncert a Zátiší s lahví Antonína Procházky byly prezentovány v Los Angeles, v County Museum of Art (LACMA),“ říka Jana Šrubařová, tisková mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě. „Kvalita našich sbírek je známá i v zahraničí, proto celá řada galerií a muzeí projevuje zájem o zapůjčení špičkových děl, a proto jim vycházíme vstříc,“ uvedl Ctirad Janečka, pracovník GVUO.
„Galerie výtvarného umění v Ostravě zapůjčí do zahraničí také díla, která od prosince loňského roku obdivují návštěvníci výstavy Sváry zření v Domě umění. Ještě v letošním roce jsou žádána ve Finsku a Francii,“ dodala Jana Šrubařová. Helsinské Amos Anderson Art Museum připravuje výstavu nazvanou Český kubismus, která se uskuteční od 9. března do 4. května letošního roku. Galerie výtvarného umění zapůjčí celkem šest děl vystavených na Svárech zření. Jedná se o významné kubistické obrazy Vincence Beneše Hráči, Emila Filly Kuřák, Bohumila Kubišty Nervózní dáma, Václava Špály Dvě ženy u vody a Antonína Procházky Zátiší s lahví a Hlava. Musée d´Art moderne Lille Métropole ve francouzském městečku Villeneuve d´Ascq pořádá v období od 14. března do 12. července výstavu Hypnóza – Představivost a podvědomí v Evropě (1900–1949), které se pro změnu zúčastní Hypnotizér Bohumila Kubišty. Do zahraničí na nejrůznější výstavy však nepoputují jen díla z ostravské galerie, ale také z jiných institucí, které právě vystavují v Domě umění.
„Například Retrospektivní výstava Josefa Čapka v Bratislavě bude obohacena o obrazy, které je nyní možno vidět na výstavě Sváry zření, a nejedná se jen o ty, které patří Galerii výtvarného umění v Ostravě,“ doplnil Ctirad Janečka. V letošním roce vystavuje Galerie výtvarného umění v Ostravě v zahraničí již od 30. ledna, a to Hanuše Schwaigera a Maxmiliána Pirnera v Hôtel de Ville v Bruselu a v Musée Félicien Rops v Namuru na výstavě Dekadence českých zemí 1880-1914 (výstava potrvá do 10. května).
V National art museum of Lithuania veVilniusu bude od 1. června do 1. září k vidění Koncert Antonína Procházky. Na cestu do pekingského The National Art Museum of China se nyní připravuje jeden z ze skvostných obrazů Zdeňka Sklenáře nazvaný Pekingská svatba.