Česká televize přinese napínavý detektivní příběh, plný tajemství a záhad, Ďáblova lest.

Strhující pátrání po pachateli tajemných rituálních vražd je námětem nového třídílného filmu Ďáblova lest, který od neděle 15. února začne vysílat první program České televize. Scénář napsal známý ostravský cestovatel a spisovatel Arnošt Vašíček, který je také autorem oblíbeného televizního seriálu Strážce duší. Právě jemu byly určeny následující otázky.

Jak se tyto dvě televizní série liší?

V mnoha ohledech. Zatímco Zuzaně Norisové pomáhala tajemná bytost z neznáma, hrdinové Ďáblovy lsti musejí spoléhat na vlastní síly a dedukční schopnosti. Ve Strážci duší se každý díl zabýval jinou záhadou a jeho příběh byl vždy ukončen. Ďáblova lest je rozvržena do tří pokračování a teprve v závěru poslední části se dozvíme, jestli série podivných vražd je dílem maniaka z masa a kostí, nebo jde o útok démonických sil.

Budeme se bát?

Přiměřeně.

Můžete stručně přiblížit děj?

Policejní komisař Sumara, kterého hraje Jiří Dvořák, řeší velmi neobvyklý případ. Na odlehlé lesní cestě je nalezena dívka v posttraumatickém šoku. Na tělo jí kdosi hadí krví namaloval prastarý magický znak. O pomoc při vyšetřování je požádán znalec černé magie, sekt a specialista na okultismus doktor Runa v podání Ivana Trojana. Pátrání ho přivádí do bývalého benediktýnského kláštera v Podlažicích, kde dívka spolu s dalšími studenty archeologie pracovala na vykopávkách.

Jde o stejný klášter, kde vznikla takzvaná Ďáblova bible?

Ano, právě zde se ve 13. století objevuje tato největší rukopisná kniha na světě. Podle legendy ji za jedinou noc s pomocí ďábla vytvořil jakýsi mnich, aby se vykoupil z trestu smrti. I když by napsání původně 632 skoro metr vysokých stran muselo jednomu člověku trvat nejméně dvacet let, písmo je podivuhodně stejné, jako by kniha opravdu vznikla za velmi krátký čas. O autorovi není nic známo. Neví se ani, odkud podlažičtí benediktýni získali vzácné texty, které kromě bible jsou do manuskriptu zařazeny. A proč je uvnitř knihy přes celou stranu namalován obraz pekelníka. Navíc hned za ním jsou zařazena kouzla a zaklínadla, ale zaříkávání proti pekelným silám tam nenajdeme.

Takže záhada za záhadou?

Skoro se chce říci, že těch záhad je na jednu knihu až podezřele mnoho. Obraz ďábla je velmi zvláštní, vůbec neodpovídá tehdejšímu zpodobňování démonů. Možná se u něj nacházel i nějaký text, jenže právě jeden ze sousedních listů kdosi před staletími vyřezal. Není jasné proč. Nešlo o vandala. To přece nebyla knížka ve veřejné knihovně. V Ďáblově bibli mohl listovat jen málokdo. Benediktýni ji považovali za osmý div světa. Museli mít velmi vážný důvod, když rukopis takhle poničili. Takže se musíme ptát, co na té pergamenové fólii asi bylo a z jakých důvodů byla odstraněna.

Nedávný archeologický výzkum v Podlažicích nepřinesl žádnou odpověď?

Naopak. Vykopávky záhadu ještě více zamotaly. Přímo v areálu kláštera bylo odkryto přes šedesát hrobů mužů, žen a dětí. Ustanovení benediktýnského řádu ovšem nic takového neumožňovalo. Je to jediný známý případ, kdy došlo tak hrubému porušení regulí.

Co k tomu asi vedlo?

Vedoucí archeologického výzkumu Jan Frolík nabízí hned trojí vysvětlení. Ke klášteru přiléhala i vesnice. Farní kostel, kde se tradičně pohřbívalo, byl vzdálen asi jeden a půl kilometru. Je tedy možné, že se některým osadníkům nechtělo chodit tak daleko. Nebo mohlo jít o ostatky donátorek a manželek bohatých šlechticů, kteří řád podporovali. A konečně nelze vyloučit – a zprávy z jiných míst tomu nasvědčují– že ve 13. století ještě mnozí duchovní nebrali celibát tak vážně. Klášter byl odlehlý a bez kontroly si zde mniši mohli leccos dovolit. Logicky znějící hypotézy archeologů ovšem neodpovídají na jednu znepokojující otázku: Proč v mužském klášteře bylo pohřbeno daleko více žen a dětí než mužů? Jestliže za normálních okolností nebylo možné, aby v areálu kláštera pohřbili ženy a děti, pak muselo jít o výjimečnou situaci. Byly ostatky uloženy na tak neobvyklém místě, aby o nich nikdo nevěděl?

Hrají všechna tato fakta nějakou roli ve vašem filmovém příběhu?

Chtěl jsem, aby Ďáblova lest vycházela z konkrétních historických záhad, ale samozřejmě není to žádná rekonstrukce, jen pokus o jakousi hypotézu, vymyšlený příběh, plný tajemství a konspiračních teorií, a jak doufám, především napínavá detektivka.

Kde všude jste natáčeli?

Kromě Podlažic také v klášteře v Broumově, kde Ďáblova bible byla asi sto padesát let ukrytá. Točili jsme také v různých jeskyních, kryptách s mumiemi a na dalších zajímavých místech.

Přihodilo se vám tam něco zvláštního?

Nevím, zda štáb zaznamenal nějaké „podivnosti“ přímo na place. Natáčel jsem sice zároveň film o filmu, ale to trvalo jen pár dnů. Spíše mě zaskočily dvě nepochopitelné skutečnosti, které se udály ještě předtím. V roce 1994 jsem na ostrově Bali zaznamenal kouzlo místního šamana, který s pomocí malého chlapce dokázal nalézt ztracenou věc.

Celý rituál jste tehdy vylíčil v jedné ze svých knížek…

O řadu let později jsem zjistil, že v Ďáblově bibli je popsáno naprosto stejné kouzlo. Všechny detaily se neuvěřitelně shodují. A přitom Bali a Čechy dělí tisíce a tisíce kilometrů, Ďáblova bible vznikla ve 13. století a já stejné kouzlo sledoval v současnosti.

A ten druhý případ?

V námětu, který jsem odevzdal České televizi na sklonku roku 2002, jsem začínal tím, že archeologové najdou v benediktýnském klášteře v Podlažicích hroby žen a dětí. Byla to samozřejmě fikce, kterou jsem potřeboval k rozehrání příběhu. O rok později se tam začalo skutečně kopat a hroby žen a dětí byly nalezeny. Některé náhody se dají jen těžko pochopit.

Koho v trilogii uvidíme?

Režisér Jiří Strach je pověstný tím, že obsazuje hereckou extraligu. Takže kromě Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka hrají také Aňa Geislerová, Stanislav Zindulka, Jana Štěpánková, František Němec, Oldřich Navrátil, Silvie Šuvadová a z nastupující generace Vojtěch Dyk, Tereza Voříšková, Kryštof Hádek a mnozí další.

Dočkáme se i knižní verze Ďáblovy lsti?

Edice Česká televize ji vydá již začátkem března. Knížka se ale poněkud liší od filmu. Obsahuje i mnohé další pasáže a motivy, které se do televizní trilogie prostě nevešly.