Dům kultury města Ostravy čeká letos prvního dubna malý hudební svátek. V rámci svého republikového turné zde v divadelním sále představí skupina Chinaski (na snímku) své největší hity ze světa pohádek z projektu Autopohádky. Celostátní Autopohádky tour 09 aneb Chinaski na čtyřech kolech kapela zahájila už 2. března v Ústí nad Labem a sérii dvaceti koncertů zakončí posledního dubna v Prostějově.

„Není to opravdu aprílový žert. Skupina Chinaski se skutečně představí první dubnový den v moravskoslezské metropoli. A právě jejího zpěváka Michala Malátného zažijí posluchači v nejenom v poloze zpěváka, na kterou jsme zvyklí, ale i osobitého herce a vypravěče pohádkového světa,“ říká promotér ostravského koncertu kapely Miroslav Sehnal, dramaturg hudebních pořadů z Domu kultury města Ostravy.

Jak známo, Autopohádky, inspirované stejnojmennou knihou Jiřího Marka, a doplněné osmi vlastními písničkami, Chinaski, nahráli už před pěti lety. S nahráváním jim tehdy pomohli Lucie Bílá a Jiří Lábus. Muzikanti uvažovali také o tom, že dětem Autopohádky prezentují v podobě celovečerního animovaného filmu. Zatím natočili pokračování Autopohádky II., jejichž záznam pokřtili loni v prosinci v našem hlavním městě v rámci turné Space tour. „Škoda jen, že vydání druhých Autopohádek se už nedožil autor převážné části textů kapely Chinaski Pavel Grohman. Tento osmatřicetiletý bubeník, který spoluzakládal před lety Chinaski a měl kouzelnou přezdívku Hroch, bohužel zemřel loni v červenci po havárii na motocyklu,“ dodává smutně Miroslav Sehnal. Skupina bezprostředně po této smutné události zrušila do odvolání všechna vystoupení.

Pokračovat v koncertní činnosti se rozhodla po dvou měsících. Novým hráčem na bicí nástroje se stal Ota Petřina.

Skupina Chinaski patří k našim nejúspěšnějším tuzemským hudebním seskupením. Má na svém kontě řadu hitů jako jsou 1. signální, Klára, Tabáček či Vakuum. Rozhodujícím rokem pro úspěch kapely se stal rok 1997, kdy se na trhu objevilo jejich album Dlouhej kouř, které mělo velký úspěch. Chinaski vydali sedm řadových alb, poslední má název 07. V loňském roce vyšel na CD a DVD úspěšný koncertní záznam nazvaný Když Chinaski, tak naživo.