Narodil se v Londýně jako syn cellisty Raphaela Wallfische. Už od deseti let se věnoval komponování, absolvoval s vynikajícím prospěchem skladbu na Royal Academy of Music i další studia na Royal Northern College of Music a na Univerzitě v Manchestru. Jeho skladby byly mnohokrát oceněny a zahrnují orchestrální, komorní i filmovou hudbu.

Jeho dirigentskou kariéru odstartovalo první místo v dirigentské soutěži British Reserve Insurance a titul laureáta v následujícím roce v dirigentské soutěži v Leedsu.
Ve dvaadvaceti letech, po studiích u Vernona Handleyho, byl jmenován dirigentem English Chamber Orchestra a v letech 2003 až 2005 působil jako asistent u Netherlands Radio Philharmonic. Během této doby měl možnost spolupracovat s takovými dirigenty jako jsou Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev nebo Leonard Slatkin a řídil tento orchestr na koncertech například v Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu a v několika nahrávkách.

Ve Velké Británii dirigoval London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra a City of London Sinfonia, v roce 2005 debutoval v Austrálii se Sydney Symphony Orchestra v sérii živě vysílaných galavystoupení ze Sydney Opera House. S velkým uznáním kritiky se setkala jeho nedávná nahrávka Šostakovičova 1. houslového koncertu s Ruth Palmerovou a Philharmonia Orchestra.

S Filharmonií Los Angeles nahrával anglický dirigent v minulém roce Beethovenovu hudbu pro připravovaný film Sólista.

Na Janáčkově máji se představí Benjamin Wallfisch ve čtvrtek 28. května s Janáčkovou filharmonií v Domě kultury města Ostravy na koncertě, v němž ve světové premiéře zazní skladba Aleše Pavlorka nazvaná Sblížení pokladů, dále Brahmsův Koncert pro housle a orchestr D dur op. 77 (sólový part zahraje výborný a mezinárodně ostřílený srbský houslista Nemanja Radulovič). Program doplní také Mendelssohnova Symfonie č. 3 a moll op. 56 Skotská.