Současně představil na tiskové konferenci tým zodpovědný za přípravu tohoto projektu, jimž bude Ostrava o titul bojovat. Je zajímavé, že jeho podstatnou část tvoří „mimoostravané“. V jeho čele stojí známý televizní a filmový producent Čestmír Kopecký. „Čestmíra Kopeckého jsem oslovil s nabídkou vést přípravný tým projektu Ostrava 2015 především proto, že je to muž, kterému se daří spojovat nejlepší lidi a projekty a vytváří koncepční mimořádná díla. Má k Ostravě blízko, natočil zde jeden ze svých filmu (coby producent) Sluneční stát, ale jsem přesvědčen o tom, že kandidaturu obohatí o své zkušenosti a především o odstup a nadhled, který jako občan nepocházející z Ostravy má,“ vysvětlil své rozhodnutí Petr Kajnar.

Výběr města bude probíhat ve dvou fázích. Uzávěrka přihlášky do prvního kola soutěže je 31. října letošního roku. O vítězných městech pro rok 2015 bude rozhodnuto koncem roku 2010. V obou případech budou jednotlivé žádosti hodnoceny třináctičlennou odbornou komisí, složenou ze sedmi zástupců evropských institucí a šesti českých porotců.

Už tento rok nabídne Ostrava v rámci projektu velkou výstavu výtvarného umění na výstavišti Černá louka, která se uskuteční od 17. září do 25. října, dále se uskuteční filmový festival s názvem Ostrava ve filmu – film v Ostravě (OFFO) a postupně vznikne rozsáhlá Bílá kniha ostravské kultury, na níž se bude podílet početná skupina autorů.