Ve dnech 20. až 24. dubna se v moravskoslezské metropoli uskuteční už 6. ročník festivalu TUR Ostrava 2009. Jeho ředitelky Marcely Mrózkové-Heříkové jsme se v této souvislosti zeptali.

Jaká je hlavní náplň festivalů TUR Ostrava?

edná se festival krátkých filmů s tématikou ekologie, udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flory. Letošní ročník je rozdělen do několika témat na jednotlivé dny. V pondělí 20. dubna se bude zabývat životním stylem a zdravím, následující den je určen vztahu médií a ekologie, ve středu 22. dubna téma zní Zelená planeta a závěr festivalu se bude zabývat vztahem člověka a společnosti.

Kde se koná letos festival?

Program festivalu, který je určen nejenom dospělým, ale také žákům osmých a devátých tříd základních škol, stejně jako studentům středních škol a gymnázií, se koná v Domě kultury města Ostravy. Součástí i letošního festivalu je bohatý doprovodný program, který tvoří přednášky a besedy s odborníky na danou problematiku a vystoupení uměleckých souborů a sdružení.

Prý budete mít i zajímavé hosty…

Mezi hosty letos budou například Radek Červenka z Policie České republiky, který se zabývá výcvikem speciálních psů určených na hledání drog, dále zoolog a výtvarník Ludvík Kunc, který pohovoří mimo jiné o svých zkušenostech se šelmami a na přání diváků bude přímo na pódiu malovat různá zvířata. Šárka Bartáková z ostravské zoologické zahrady by měla přinést některý živý exemplář. Paní doktorka Šárka Andělová, odborník na výživu a snižování váhy, poradí, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Další hosté jsou zatím ještě v jednání

Komu je především určen festival TUR Ostrava?

Opravdu všem zájemcům a pokud se rozhodnete jej navštívit, zašlete nám prosím e-mail na adresu produkce@fabextv.cz s informacemi o tom, který festivalový den chcete navštívit a přibližně v jakém počtu lidí. Přesný program vám zašleme ihned po jeho sestavení. Jazykově zaměřeným školám a školám mezinárodním, které navštěvují cizinci, jsme schopni zajistit jednoho zajímavého hosta z Austrálie a promítání filmů v anglickém jazyce. Těšíme se na všechny účastníky festivalu.