Stálice slovenské populární hudby Peter Nagy, ale také přítel Ostravy, kde má řadu přátel a pravidelně v moravskoslezské metropoli a jejím okolí vystupuje, oslavuje čtvrt století své hudební dráhy vydáním nového dvojcédéčka.

Ano, už tento čtvrtek 2. dubna vychází novinkové album Petera Nagyho s názvem Labute a havrany doplněné druhým CD, jenž obsahuje unplugged nahrávku jeho největších hitů.

„Peter Nagy se - bez křečovité snahy o bulvární slávu za každou cenu - trvale pohybuje mezi už vlastně navždy československými stálicemi. V roce pětadvacátého výročí zahájení velmi úspěšné kariéry zvolil netradiční ediční model, propojující jeho aktuální skladatelskou, textařskou a pěveckou formu s připomenutím hity nabité minulosti.

Práce ve studiu byly dokončeny na konci února, unplugged live CD je pak záznamem koncertu vysílaného slovenským rádiem Expres z 9. března 2009,“ říká Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon.

Peter Nagy zpracovává témata se vztahem k názvu alba Labutě a havrani: jde tedy o bílé a černé, dobré a špatné, veselé a smutné, ona a on… Peter k tomu sám říká: „Album Labute a havrany je o tom, jak se velmi změnil svět za poslední léta.

Jak je dnes těžké poznat, kde končí dobro a začíná zlo, a opačně. Je to někdy opravdu těžké, nezblbnout, když všichni jedou po dálnici života rychlostí dvě stě kilometrů za hodinu a nadto jsou zfetováni reklamou. Pomůže nám muzika?“

Nové album je melodické, v kytarovém soundu, s občasnými retro klávesami a vždy chytlavými slogany.

Peter Nagy si umí napsat písničku s potřebnou dávkou hudební nostalgie a textové sebeironie. Současně je i autorem fotografií a návrhu obalu tohoto dvojalba. Jako první rádiový singl byla vybrána písnička Rozhledna 25, která svým textem jemně naráží na právě probíhající zpěvákovo pětadvacáté jubileum působení na hudební scéně. Peter Nagy ještě dodává: „Písnička ožije, až když ji lidé poznají… až když si ji sami začnou zpívat.

Děkuji každému člověku, který mi za těch uplynulých dvacet pět let alespoň jednou zatleskal… Bez toho bych nebyl! Své nové dvojalbum věnuji těm lidem, kteří milují svoji osobní svobodu a snaží se nezblbnout.“ Tolik Peter Nagy, který by se měl ještě na jaře letošního roku objevit v Ostravě.