Na letošním festivalu Colours of Ostrava, který se koná od 9. do 12. července, vystoupí hudební formace KTU, pod níž se skrývá slavný finský akordeonista Kimmo Pohjonen a dva členové kultovní kapely King Crimson – kytarista Trey Gunn a bubeník Pat Mastelotto.

Kimmo, přezdívaný akordeonový terorista, je proslulý především svými šílenými, extravagantními koncerty, kdy dokáže z nástroje za pomoci samplů a elektroniky dostat nejneobvyklejší psychedelické zvuky.

„Poslouchal jsem nejrůznější akordeonisty z celého světa, a nikdo z nich, skutečně nikdo, nezněl jako Kimmo. Předefinoval přístup k tomuto nástroji, o tom nemůže být pochyb,” říká David Harrington z newyorského seskupení Kronos Quartet, který s Pohjonenem pracoval na projektu Uniko. Pat Mastelotto s Treyem Gunnem, vedle členství v King Crimson své umění v uplynulých letech nabídli celé řadě rockových osobností: byli to například John Paul Jones, XTC, Robyn Hitchcock, Trail of the Dead, Julia Fordham, Vernon Reid, The Sugercubes, Matthew Sweet, Jude Cole nebo Steve Hackett.

„Do Ostravy přijíždí KTU představit aktuální desku Quiver a fanoušci experimentálního rocku by neměli zaváhat – něco tak divokého dlouho neviděli,“ doplňuje Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava.

Kdo je Kimmo Pohjonen s vizáží punkera a pověstí akordeonového teroristy? Vystudoval oddělení lidové hudby na proslulé helsinské Sibeliově akademii. Ke konci devadesátých let se cítil unavený a netušil, co by mělo nastat. Po setkání s bubeníkem a programátorem Samulim Kosminen přišel na to, že přes samply lze dosud výhradně akustický nástroj vrhnout do futuristického světa.

„Společně vytvořili projekt Kluster. Kimmovo a Samuliovo horečnaté pátrání po nových zvucích, doprovázených nevídanou světelnou show, přivedlo spoustu posluchačů do rozpaků; nic podobného totiž ještě nezažili. Na jednom workshopu světoznámí Finové vyprávěli, jak z jejich koncertu odešla stará paní přímo do pokladny s nekompromisním přáním vrácení vstupného se slovy, že je to ta nejhorší věc, co kdy slyšela od dob druhé světové války,“ říká Jiří Moravčík, hudební expert na world music. K prvním kontaktům Pata Mastelotta a Treye Gunna s oběma Finy došlo v roce 1999, kdy se k nim připojil také vůdce King Crimson, kytarista Robert Fripp.

Gunn s Mastelottim následně vytvořili duo TU a v roce 2004 natočili první album 8 Armed Monkey už coby KTU. Tři roky nato je Samuli opustil a zbytek pokračuje v triu, údajně jednom z nejpsychedeličtějších a nejdémoničtějších, co dnes existuje.