Na co se mohou diváci v Ostravě těšit?

Předně na to nejlepší, co porota v loňském roce ze 130 přihlášených filmů vybrala. Získali jsme práva na promítání toho nejlepšího a nejatraktivnějšího, tak by si Echo neměl nikdo nechat ujít. Budou to dva večery plné napětí i vrcholných sportovních výkonů, například z oblasti extrémních expedic do velehor světa, na divoké řeky jiných kontinentů nebo krkolomné sjezdy na lyžích z mohutných horských velikánů a skoky do prázdna. Nebudou chybět ani unikátní cestopisné filmy.

Přehlídka se koná pouze v Ostravě, nebo také v jiných městech?

Přesný program mohou diváci najít na www.mfof.cz. Celá přehlídka začala už koncem března v Praze. Dne 15. dubna mimo Ostravu se uskuteční také promítání také ve Frenštátě pod Radhoštěm, 17. dubna ve Frýdku – Místku a dalších městech. Posledním místem budou Sanatoria Klimkovice, 29. a 30. dubna.

Je patrné, že všechny vítězné filmy stojí určitě za zhlédnutí, přesto, zkuste najít hodně přitažlivý titul, jež by si návštěvníci přehlídky rozhodně neměli nechat ujít…

Echo festivalu je sestavené do dvou filmových bloků. Do prvního jsme zařadili pět snímků a ve druhém zhlédnou diváci filmy čtyři. Jak jsem už uvedl, určitě všechny filmy berou divákům dech. Začínáme unikátním filmem známého slovenského filmaře Pavola Barabáše – Neznámá Antarktida. Tento čtyřicetiminutový dokument zavádí diváky do opravdu extrémních podmínek při výstupu na nejvyšší vrchol Antarktidy. Film natočený v ukrutných mrazech, až minus čtyřicet stupňů Celsia – a silných vichřicích, je opravdu unikátně zpracován a na našem festivalu získal nejvyšší ocenění – cenu Grand Prix. Francouzský kratičký tříminutový snímek Eiger Speed Riding ukáže takřka v přímém přenosu volný sjezd na lyžích s použitím padáku z pověstné hory Eiger. Všem se v sále určitě zatají dech. Český film Planeta lidí – výpravy za domorodci Nové Guinee dokumentárně zpracovává zážitky expedice do Nové Guineje, který vystihuje život místního kmene Kombajů, jehož životní styl se zastavil v době kamenné… A tak bych mohl pokračovat ve výčtu dalších zajímavých snímků…

Echo festivalu skončí letos koncem dubna. Ale jak to vypadá s přípravou na další ročník mezinárodního festivalu outdoorových filmů?

Ten už začínáme připravovat. Měl by se uskutečnit opět na podzim v termínu od 16. října až do 5. prosince. Už se přihlašují nové filmy, jednáme s novými městy, která se chtějí spolupodílet na tomto projektu. Chystáme řadu novinek, ale nechme se překvapit.