Vyrobilo je Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava. Scénář k nim napsal Arnošt Vašíček, známý ostravský cestovatel, badatel, spisovatel a v neposlední řadě dobrodruh, obdařený fantazií a dedukčními schopnostmi. Při svých výpravách za neodhalenými tajemstvími naší planety navštívil již více než osmdesát zemí na pěti kontinentech, a také četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu.
Předmětem jeho zájmu byly a jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, nevysvětlitelné úkazy a tajemné jevy, utajované rituály a legendy. Vyhýbá se mediálně zprofanovaným záhadám a pátrá především po obecně neznámých senzačních skutečnostech, s nimiž se diváci či čtenáři seznámí vůbec poprvé a z nichž některé nesou punc světového unikátu. První z příběhů má název Tajemství Templu a režíroval jej Juraj Deák.
„Poprvé se setkáváme s tajemnou postavou Strážce duší. Jediná, kdo má schopnost vnímat jeho mlčenlivou přítomnost a porozumět jeho signálům, je Katka Nelserová v podání Zuzany Norisové, přitažlivá studentka na letní praxi. Hlavním hrdinou seriálu je spisovatel Armín, kterého ztvárnil Lukáš Vaculík - příběhy plné záhad však nejen píše, ale pomáhá i řešit. Nemá nadání vidět tajemnou bytost Strážce duší, má ale schopnost kombinovat odhalená fakta, nechybí mu fantazie a cit pro riziko při vyhledávání nečekaných vazeb, stejně jako pokora při studiu historických pramenů a dobových reálií,“ říká Jolanda Pilařová z Televizního studia Ostrava.
„Už z názvu seriálového příběhu lze odvodit, že jeho děj se bude dotýkat mýtů, které čas vytvořil kolem působení řádu templářů. Některé historické prameny a nálezy na hradě - v našem příběhu se jmenuje Vrchnov - naznačují existenci pokladu velké ceny. Cesta k němu je ale zapovězená. Stará prokletí a nepsané zákony stále platí i pro ty, kteří by se chtěli obohatit na úkor dávno mrtvých.
Tajemné a záměrně celá staletí utajované skutečnosti, skryté v kryptogramech, nevysvětlitelné záhady, které se podaří rozluštit pouze při určité konstelaci denního světla v čase letního slunovratu, nově odkryté nálezy vedoucí k objasnění dosud nevyluštěných vzkazů – to všechno jsou motivy, které se v příběhu prolínají se starou pověstí o hraběnce vlastnící v 18. století hrad Vrchnov,“ napovídá děj příběhu scenárista Arnošt Vašíček.
Vedle dvou už výše zmíněných herců se v příběhu Tajemství Templu objeví Ladislav Frej, Jan Šťastný, Markéta Hrubešová, Ilja Racek, Jana Hubinská, Věra Janků, Marek Holý, František Večeřa, Iva Blaťáková. Kameramanem byl v tomto případě Jiří Špelda.
Maska smrti
Druhý opus, který Česká televize uvede 27. dubna večer na prvním programu, má název Maska smrti. „V Národním muzeu v Praze je poprvé vystavena unikátní mexická sbírka Františka Kasky, významného českého vědce, který byl osobním lékárníkem habsburského arcivévody Maxmiliána v době, kdy se stal mexickým císařem. Dva exponáty – aztécká maska a obsidiánový disk – jsou krátce po zahájení výstavy odcizeny a na místě zločinu zůstává podivným způsobem zavražděn hlídač a jeden ze zlodějů. Armín pátrá po faktech spojených s obsidiánovým diskem a zjišťuje, že hieroglyf je znakem boha smrti a války staré mexické civilizace…,“ nastiňuje děj Arnošt Vašíček
V tomto příběhu uvidí diváci Jiřího Dvořáka, Jana Hartla, Michala Dlouhého, Matěje Hádka, Vladimíra Čapku, Jiřího Stracha, Jana Dolanského, Zdeňka Podhůrského a další. Kameramanem byl v tomto případě Peter Beňa a režisérem Dušan Klein. O dalších příbězích z cyklu Strážce duší vás budeme průběžně informovat.