Od roku 1981 Jiří Urbánek umělecky vedl Jazzový ostravský rozhlasový orchestr (JORO). Po celou dobu své kariéry spolupracoval s řadou nejlepších českých hudebníků a orchestrů. Byl například stálým členem Tria Vladimíra Figara. „Mezi předními sólisty českého a slovenského jazzu byli například Laco Deczi, Peter Lipa, Vlasta Průchová, trombonista Svatopluk Košvanec, klavírista Karel Růžička, Emil Viklický a spousta dalších,“ vyjmenovává hudební redaktor Českého rozhlasu Ostrava Václav Bělohlavý.

V sedmdesátých až devadesátých letech minulého století napsal Jiří Urbánek na 150 písní, hlavně pro Marii Rottrovou, Petra Lipu, Janu Koubkovou, Petra Němce, ale také pro Danu Vrchovskou, svou životní partnerku. Věnoval se také komponováním hudby k filmům, televizním inscenacím, pohádkám a rozhlasovým hrám. Byl vyhledávaným muzikantem na luxusních výletních lodích, s nimiž navštívil řadu exotických zemí v celém světě.

„Jirka byl vždy velice přesný a byl na sebe velice tvrdý. A tu pořádnost a přesnost vyžadoval i po svých podřízených. Byl to velice dobrý muzikant tělem i duší, patřil mezi přední hráče na basovou kytaru, zejména na bezpražcovou. Vždy na něj budu vzpomínat jako na vynikajícího hráče a výborného člověka,“ uvedl na adresu Jiřího Urbánka hudební režisér František Mixa.

Poslední rozloučení s Jiřím Urbánkem se uskuteční ve čtvrtek 21. května ve 14.30 hodin v kapli v Hradci nad Moravicí.

(hla)