Vyvolala ji stížností člena sboru Jaroslava Pavláska na chování ředitele Luďka Golata při zkouškách opery Il soffio delle fate (Dech dobrých víl), která měla světovou premiéru o uplynulém víkendu v Ostravě.

„…Chceme tímto otevřeným dopisem jednoznačně vyjádřit podporu řediteli NDM Luďku Golatovi, protože jeho osoba byla dosud zárukou otevřeného a inspirativního fungování všech čtyř uměleckých souborů. Ohrožení jeho pozice je reálnou hrozbou i všem souborům, jejichž uměleckými šéfy jsme…
Zajistit návštěvnost dvou velkých divadelních domů, a přitom neklesnout pod eticko-uměleckou úroveň a zároveň obstát i před odbornou veřejností, je zejména v dnešní době neuvěřitelně náročný úkol – a protože ředitel NDM Luděk Golat toto dokázal, je velmi znepokojivé, pokud by vše výše uvedené mělo mít menší váhu, než neprokázaná pochybení a specifické způsoby chování (za které se Mgr. L. Golat omluvil)…,“ praví se mimo jiné v tomto otevřeném dopise.
Jak známo, vedení města zaujalo k současné situaci v NDM následující stanovisko:

„Situace v Národním divadle moravskoslezském a k ní shromážděné podklady jsou natolik závažné, protichůdné a je jich takové množství, že o dalším působení ředitele Luďka Golata vedení města nemůže rozhodnout bez posouzení celé situace profesionální firmou na interpersonální vztahy.
Do doby uzavření šetření jsme přijali tato opatření: ředitel Luděk Golat v letošní ani v příští sezoně nebude režírovat žádná divadelní představení a od 18. května si bere dovolenou,“ řekl v minulých dnech náměstek primátora Lubomír Pospíšil.

Ředitel Golat se omluvil radě a zastupitelstvu města, jako zřizovateli, za poškození dobrého jména města. Před svým odjezdem na dovolenou se omluvil ještě členům souboru. Luděk Golat, včera mobilní telefon nebral…

V současné době existují dvě petice´– jedna, která podporuje Golata coby ředitele NDM a podepsali ji například písničkář Jaromír Nohavica či Eva Mrhačová, děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity, a také ta, která vyzývá Luďka Golata k odchodu z funkce a jejímž iniciátorem je člen operního sboru Jaroslav Pavlásek, kterou podepsalo údajně dvanáct lidí.