Janáčkův máj má dnes na programu dva koncerty. Dům kultury města Ostravy přivítá od 19.30 hodin v klavírním recitálu jedinečného instrumentalistu Mikhaila Rudyho. Snaha umělce o významnou hudební kariéru byla vždy neoddělitelně spjata s jeho úsilím po dokonalosti v mnoha oblastech umění a kultury. Je příznačné, že jeho koncertním debutem na Západě, po odchodu z Ruska, bylo provedení Beethovenova trojkoncertu s Mstislavem Rostropovičem a Isaacem Sternem, kdy skladatel a interpreti tvořili propojení Západu s Východem, které on sám stvrzuje ve volbě svých programů a tvoří tak jakési jádro jeho muzicírování.

Narodil se v Taškentu a studoval na moskevské konzervatoři. V osmdesátých letech zahájil svou mezinárodní kariéru na nejvyšší úrovni. Od té doby v jeho pracovních plánech figurují špičkové mezinárodní orchestry, pravidelně vystupuje na nejprestižnějších festivalech světa. Mikhail Rudy dnes večer zahraje díla Leoše Janáčka, Johannesa Brahmse a Maurice Ravela.

Už od 18 hodin předstoupí na zámku v Kravařích na Opavsku (v případě hezkého počasí se koncert koná na zámeckém nádvoří) před posluchače kytarista Lubomír Brabec a nabídne obecenstvu hudební menu sestavené z děl Frescobaldiho, Weisse, Sory, Turiny a Villy - Lobose. Festivalová hostina tónů pokračuje.