Silná průtrž mračen a vichřice, které zasáhly v pátek večer nejenom Moravskoslezský kraj, program Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj neohrozily. Koncert Lubomíra Brabce v páteční podvečer se z nádvoří kravařského zámku musel sice přenést do rytířského sálu, ale náš kytarový virtuos posluchače nezklamal. Naopak, připravil jim úžasný umělecký zážitek. Už potřetí účinkoval v Ostravě klavírní fenomén současného světa Mikhail Rudy. Jeho program, sestavený ze skladeb Johannesa Brahmse, Leoše Janáčka a Maurice Ravela, posluchače nadchl a vyžádali si několik přídavků. „Celý život obdivuji Leoše Janáčka a přiznám se, že hrát jeho díla v místě, odkud pocházel, je docela zvláštní pocit. Snažil jsem se na to při koncertě nemyslet, byl bych příliš svázán,“ svěřil se Mikhail Rudy.

Kundera dojal dopisem Rudyho

„Do Janáčkovy hudby jsem se zamiloval už ve třinácti letech. Poslouchal jsem často jeho sbory – Maryčku Magdónovou a 70 000 a div jsem se nezbláznil. A mám štěstí, že tohoto velikána mohu hrát stále a všude po celém světě. Například v Paříži jsem vytvořil tříhodinový komponovaný program, který dokonce slyšel Milan Kundera. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkal, ale moc krásný dopis od něj mě velmi potěšil a dojal,“ vyznal se z lásky k hudbě Leoše Janáčka Mikhail Rudy po svém jedinečném koncertu na festivalu Janáčkův máj. Festivalová dramaturgie Janáčkova máje neustále hledá, jak ještě více přitáhnout pozornost posluchačů a nabídnout jim hudbu v různých ještě přitažlivějších formách.

Proto se také návštěvníci specifického sobotního koncertu Máje, který se konal v ostravském kině Vesmír, ocitli ve společnosti nejenom hudebníků, ale také hereckých hvězd němého filmu. A zatímco na plátně prováděli své humorné kousky Buster Keaton, Harold Lloyd, ale i sám Charles Chaplin, filmovou hudbu Roberta Israela, amerického skladatele a dirigenta, který také živě v sobotu dirigoval, hrálo hudební seskupení, které si říká Olomoucký filmový orcestr. „Nápad se zrodil před deseti lety, kdy jsme se s dirigentem potkali poprvé a ve světě se prodávala DVD se starými, znovu ozvučenými němými filmy. Před pěti lety jsme se rozhodli, že bychom také mohli promítat němé grotesky s doprovodem celého orchestru.

Ostatně není to nic nového, v luxusnějších kinech, která na to měla, například v Los Angeles, se ve třicátých letech minulého století skutečně takto hrávalo. Na Janáčkově máji jde o premiéru, a věřím, že i v Ostravě se grotesky s filharmoniky budou hodně líbit,“ řekl Vladislav Kvapil, ředitel Moravské filharmonie Olomouc.

(hla, tz)