Jaké byly přípravy na letošní Colours a co by si například neměli návštěvníci akce nechat ujít? Nejen na tyto otázky čtenářů ve středuna www.msdenik.cz odpovídala ředitelka festivalu Zlata Holušová. Přinášíme vám výběr z online rozhovoru, jehož plné znění najdetezde nebo také ve speciální barevné příloze, která bude už příští čtvrtek součástí tohoto listu.

Je složité vymýšlet program a hledat kapely, aby další ročník Colours nebyl jen slabý odvar toho předchozího?
Je to celoroční práce, neustálé hledání a objevování, které je vzrušující a zábavné. Někdy na určité interprety musím čekat několik let, než se mi je podaří získat. Většinu kapel se snažím také předtím, než je pro Colours získám, vidět živě, pak mohu být přesvědčená o tom, že nezklamou ani vás. Letos bych si vsadila na skupinu K.T.U., která bude podobným překvapením jako vloni Tanya Tagaq. Ale doufám, že těch překvapení bude ještě daleko víc, protože program se letos rodil velmi dramaticky a průběh byl i pro mě překvapením. Možná nevypočitatelnost téhle práce mě nejvíce baví.

Nemáte ještě lístky na Colours? Můžete je vyhrát ve svém Deníku! ČTĚTE ZDE.


Můžete dát nějaké tipy, co si nemáme nechat ujít?
Doporučuji užít si žánrové spektrum festivalu, takže za filmovou a vážnou hudbu Michael Nyman, za taneční Asian Dub Foundation a Stereo MC, za vrcholný pop Morcheeba, za jazz Jamie Cullum a Seun Kuti, za funky Maceo Parker a za rockové legendy David Byrne a Jon Anderson. Všechno ostatní jsou překvapení, která si užije každý hudební fajnšmekr. Doporučuji naposlouchat si ukázky na našem webu a podívat se na videa, hodně vám to napoví podle vašeho vkusu.

Zaujaly mě některé letošní novinky. Třeba prohlídka Dolní oblasti Vítkovic. Jak a kde se mohu přihlásit?
Na Colours bude více novinek. Letos poprvé se zapojili se svými nápady výtvarníci, přibylo také zúčastněných klubů, divadla budou poprvé v šapitó a projekt Fiducie patří také k novinkám, u kterých jsme čekali, zda bude návštěvníky tato možnost zajímat. Dnes jsem se dozvěděla, že kapacita prohlídek takzvaných Ostravských Hradčan byla zcela naplněna za čtyři dny. Takže na tu už se letos bohužel nemůžete přihlásit. Nicméně věřím, že i tak se nebudete na Colours nudit, a upozorňuji i na výborně obsazené besedy v Domě knihy Librex, kde si budete moci povykládat s divadelníky Sklepa, F. X. Doležalem i hudebními hvězdami z Izraele a Srí Lanky.

Čtěte všechny informace o blížícím se ostravském svátku hudby! KLIKNĚTE ZDE.


Musí být složité domlouvat všechny ty kapely a zpěváky – hvězdy. Koho bylo nejsložitější na Colours dostat a byl někdo, kdo třeba volal vám, že by chtěl na festivalu strašně moc vystoupit?

Kapel, které by chtěly na festivalu vystoupit, volá každoročně kolem stovky. Občas mezi nimi najdeme i zajímavé interprety. Letos bylo nejtěžší jednání s Jamiem Cullumem, o kterého jsem bojovala tři roky, s Morcheebou a s Jarkem Nohavicou, kterého zvu na Colours vlastně každý rok od začátku.

Která z hvězd měla za poslední ročníky Colours nejbizarnější požadavky na ubytování, jídlo nebo třeba věci kolem vystupování?
Maceo Parker chce bydlet v jiném patře než jeho tým :-) A co nejvýše, aby měl rozhled na město.

Vy už teď plánujete jubilejní desátý ročník? Můžete něco více poodhalit?
Ano, přiznám se, že už mám některé účinkující zabukované nyní. Pokud se festivalu bude dařit, rádi bychom zopakovali řadu velkých hvězd z minulosti. Ale to už jsme hodně vepředu, protože člověk míní a věci se mění…