Fanoušci sportu a hudby obsadíuž v tomto týdnu Ostravu. Očekává se, že jen na hudební festival Colours of Ostrava dorazí přes dvacet tisíc návštěvníků. Milovníci tenisu zase zamíří do ČEZ Arény na čtvrtfinále světové skupiny Davis Cupu, budou chtít vidět zápasy mezi českým a argentinským týmem.

Dopraváci vypraví posilové spoje

Předpokládá se, že se zvýší dopravní ruch. Dopravní podnik Ostrava proto vypraví desítky posilových spojů. Častěji budou jezdit nejen v průběhu dne, ale hlavně v noci tak, aby se po skončení koncertů mohli návštěvníci dostat do svých domovů.

„Mezi půlnocí a druhou ráno vyjede z Hranečníku v pátek, v sobotu i v neděli vždy jedenáct speciálních spojů, které rozvezou lidi přímo do sídlišť,“ informoval mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Spoje zamíří do Poruby, Výškovic a také na hlavní nádraží. Ve čtvrtek, kdy Colours of Ostrava začínají a neočekává se ještě tolik návštěvníků, budou vypraveny speciální noční spoje čtyři.

Policisté dohlédnou na opilé lidi

Více práce budou mít během festivalu ostravští strážníci. Po dobu, kdy se bude konat, totiž platí výjimka z vyhlášky, která jinak zakazuje pití alkoholu na veřejném prostranství ve vybraných ulicích Ostravy. „Předpokládáme, že v souvislosti s tím může docházet k narušování veřejného pořádku,“ uvedla mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Kejdová. A dodala, že kdyby někdo pití alkoholu spojil s výtržnostmi nebo třeba znečišťováním okolí, strážníci budou připraveni zasáhnout.

Městští policisté budoubedlivě kontrolovat místa jednotlivých koncertů i lokality, kde budou návštěvníci přespávat, tedy hlavně stanové městečko. Počet strážníků bude minimálně stejný jako v minulých letech, nasazeni do akce budou už dva dny před zahájením festivalu, kdy už se začnou lidé do Ostravy sjíždět. Dohlížet na dodržování zákonů v průběhu akcí bude také Policie České republiky, která bude posílena.

Zloději to budou mít hodně ztížené

„Desítky uniformovaných i neuniformovaných policistů budou nasazeny do služby. Zaměří se kromě jiného také na eventuální vloupání do aut a kapesní krádeže, ke kterým by mohlo dojít,“ uvedl velitel opatření René Korytář.

Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava i Davis Cupu jsou vítanými hosty mnohých pivnic a barů. Na hosty jsou připraveni například v restauraci Spolek na Nádražní ulici v centru Ostravy. Ta bývá otevřená až do rána. „Minulý rok to bylo na Colours super, přišlo hodně lidí, uvidíme, jak to bude letos,“ konstatoval jeden z číšníků restaurace. „Když je pěkné počasí, bývá zahrádka fakt našlapaná,“ dodal.

Zájemci ještě najdou volné pokoje v hotelu

Hvězdy hudebního festivalu budou bydlet v hotelu MaMaison Imperial, o týmy tenistů se budou starat v bývalém hotelu Atom, dnes Clarion Congress Hotelu Ostrava.

„Náš hotel se tradičně podílí na Colours, zajišťujeme hvězdám této hudební události ubytování. Pro diváky a návštěvníky, kteří se rozhodnou přijet na poslední chvíli na festival, máme ještě nějaké volné kapacity,“ uvedla Dagmar Kramolišová z Imperialu.

Clarion Congress Hotel Ostrava je celý rezervovaný pro účastníky a hosty Davis Cupu. Zástupce ředitele hotelu Tomáš Kodrle řekl, že jsou připraveni poskytnout hostům perfektní servis, přizpůsobit se jejich nárokům a požadavkům také kuchyni. „Po příjezdu týmů se vždy domluvíme, není problém splnit jakékoliv přání. Oblíbená vždy bývá krajová kuchyně,“ tvrdí Kodrle. Připustil, že se může stát, že se ještě uvolní v hotelu nějaké pokoje, ty by pak mohly být k dispozici dalším zájemcům.

IVA HAVLÍČKOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Vážení čtenáři, těšíte se na velké události v Ostravě, nebo před nimi raději prcháte z města? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!