Nenechte si ujít speciální dvanáctistránkovou přílohu k festivalu Colours of Ostrava. Bude užve čtvrteksoučástítištěného vydání Moravskoslezského deníku. Sledujte také vše o Colours na webu Moravskoslezského deníku, kde najdete k pestrobarevnému festivalu speciální rubriku a můžete se tam zúčastnit i soutěže o volné lístky na celé čtyři dny plné hudby a mnoha dalšího!

Od čtvrtka do nedělevystoupí na minimálně deseti scénách přes sto kapel, dýdžejů a divadel, proběhne řada doprovodných programů – projekce filmů, diskuse, workshopy i taneční afterparty – ať už pod širým nebem (Česká spořitelna stage, Barvy, Czech stage), či v klubech, kostelenebo v knihkupectví.

„Ve čtvrtek se rozběhne také veškeré zázemí připravené pro návštěvníky z celé České republiky i zahraničí: stanové městečko, kam si budou moci nechat příchozíz nádraží odvézt batohy, posílená doprava v Ostravě, stánky s nejrůznějším občerstvením, poprvé bankomat České spořitelny, zábavní atrakce, třídění a recyklace festivalového odpadu, zpáteční jízdenky Českých drah s prodlouženou platností i informačnísms zprávy zdarma a podobně. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání jak v předprodeji Ticketpro, tak i na místě, jednodenní pak pouze na místě. Více informací je na www.colours.cz,“ říká Jiří Sedlák za pořadatele festivalu.

Čtvrteční večer prodchne filmová hudba

Ve čtvrtek bude od 20 hodin hlavní scéna Česká spořitelna stage patřit slavnému současnému britskému skladateli Michaelu Nymanovi, který se svým jedenáctičlenným bandem zahraje výběr svých skladeb z filmů režisérů Petera Greenawaye (Prosperovy knihy, Umělcova smlouva, Topení po číslech apod.), Michaela Winterbottoma (Wonderland), Neila Jordana (Hranice lásky) a samozřejmě z filmu Piano (režie Jane Campionová). Druhým koncertem, který v první den proběhne na hlavní scéně, bude společné vystoupení českých Tata Bojs a korejsko-amerického Ahn Tria.

Vedle hlavního pódia se rozjedou ve čtvrtek na scéně ve stanu svůj ukrajinsko-estonský firefolk kapela Svjata Vatra a představí se další česká jména – Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a dýdžej Five, Michal Hrůza a další. Všapitó začne také divadelní program performancí Primární příznaky ztráty jména předního alternativního souboru Teatr Novogo Fronta a Bílé divadlo zahraje venkovní představení Červený kohout letí k nebi.

Barvy Ostravy rozzáří i tváře dětí z domova

Letos poprvé festival Colours of Ostrava přispěje na charitativní účely. V tomto roce věnuje minimálně 100 tisíc korun dětskému domovu Srdce z Karviné. Tato částka bude využita na pokrytí nákladů na kanisterapii na celý jeden kalendářní rok a na další volnočasové aktivity dětí (kroužky, vstupy na kulturní a sportovní akce, výlety, apod.). Festival také dětem z dětských domovů na severní Moravě nabídl volné vstupenky na letošní ročník festivalu.

Loňskému ročníku Colours of Ostrava se nevyhnuly ani občasné vydatné bouřky. Dobrou atmosféru festivalu sice nenarušily, přesto by si návštěvníci letošní pestrobarevné akce určitě přáli raději nebe bez mráčků. Jaké tedy bude během následujících čtyř dní počasí?

Bude mít počasí značku ideál?

„Ve čtvrtek a v pátek by mělo být polojasno, odpoledne až oblačno s občasnými přeháňkami, ojediněle i bouřkami. V noci očekáváme zmenšování oblačnosti a ustávání srážek. Ranní teploty se budou pohybovat od devíti do 13 stupňů Celsia, přes den bude příjemných 19 až 23 stupňů Celsia,“ sdělil Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V sobotu a v neděli by pak mělo panovat proměnlivé počasí s přeháňkami, oteplit by se však mělo ještě o jeden až dva stupně.

Pláštěnku ano, deštník ne!

Organizátoři festivalu upozorňují návštěvníky, že letos platí na festivalu zákaz vnášení deštníků do areálu. „Tento krok zavádíme z důvodu ohleduplnosti a zachování diváckého komfortu při sledování koncertů uprostřed davu návštěvníků. Pro případ deště doporučujeme přinést si pláštěnky,“ uvedl Jiří Sedlák z organizátorského týmu Colours.

BŘETISLAV UHLÁŘ, MARTIN PLEVA