Nový ředitel divadla by měl být znám během října a rozhodne o něm výběrová komise v čele s ostravským primátorem Petrem Kajnarem. Sedmičlennou výběrovou komisi dále tvoří náměstci primátora Lubomír Pospíšil, Zdeněk Trejbal a Dalibor Madej, dále režisér činohry Národního divadla v Praze Ivan Rajmont, předseda Asociace profesionálních divadel ČR, Jan Burian a filmový producent a vedoucí projektu Ostrava – kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 Čestmír Kopecký.

Mezi požadované předpoklady ve výběrovém řízení na nového ředitele patří vysokoškolské vzdělání, nejméně pět let praxe v řídící funkci, aktivní znalost nejméně jednoho světového jazyka, ale také manažerské, organizační a komunikační schopnosti. Jak známo uměleckými kuloáry moravskoslezské metropole už kolovaly v minulých dnech „zaručené zvěsti“ o tom, že na divadelní ředitelský post míří výborná sopranistka a sólistka ostravské opery Eva Dřízgová – Jirušová, dvojnásobná nositelka prestižní Ceny Thálie.

„Jsou to hnusné a podlé fámy lidí, kteří mi asi rozhodně nefandí. Chtěla bych se i v budoucnu realizovat v tom, co je mi vlastní, ve tvůrčí pěvecké práci především na jevišti,“ sdělila nám rozhořčená pěvkyně před několika dny. Dalším „zaručeným kandidátem“ na místo divadelního ředitele má prý být Jaromír Javůrek, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

„To už jsem se dozvěděl – beze mě a o mě – z jednoho celostátního deníku. Mohu jednoznačně prohlásit, že jsem citově spjat s Janáčkovým májem, pro něhož a potažmo Ostravu se snažím činit to, nejlepší co dovedu. Jak se mi to daří, ať posoudí posluchači. Nicméně ona plejáda pěvců, špičkových hudebníků, symfonických orchestrů a a komorních těles, která právě v moravskoslezské metropoli účinkovali, svědčí o jisté kvalitě. A právě Janáčkovu máji chci i nadále jako ředitel festival věnovat maximum svých sil také do budooucna a na fámy se můžeme skutečně vykašlat. Skutečně, nemám důvod měnit to, co nadevše miluji,“ sdělil nám velmi emotivně a trochu roztrpčeně Jaromír Javůrek.