Ostrava ožívá čtyřdenním maratonem všech hudebních žánrů světa. Ano, jedinečný fenomén Colours of Ostrava přivedl opět letos do moravskoslezské metropole umělce celé planety a přitáhl za nimi tisíce fanoušků několika národností.První účastníci vstoupili do festivalového reje ve čtvrtek ve tři hodiny odpoledne.

„Je tady pohoda, jakou nikde jinde nezažijete. A to můžu porovnávat, protože jezdím po festivalech hodně,“ hodnotil Colours Radim Fridrich z Dolního Benešova, který prošel branami akce mezi prvními. Jeho kamarád Karel Váňa z Kravař pak pokračoval: „Colours je nejlepší fesťák. Obrovský pel-mel hudebních žánrů a taky kvalita jak blázen.“

Fanoušky vábí úžasná pestrost programu

Pestře namíchaný koktejl zvaný Colours of Ostrava vábí každoročně také návštěvníky z ciziny, zejména z blízkého Polska a Slovenska. I hudební fanoušci „od sousedů“ patřili k prvním, kteří začali nasávat festivalovou atmosféru. „Těším se, až poznám zase něco nového. Jsem na Colours podruhé a kromě pestré programové sklady se mi líbí i dobrá atmosféra či to, že se vše odehrává v přírodě, a přitom je i blízko do města,“ pochvaloval si Igor Potančok ze slovenské Levice.

„Přivedla nás tady touha poznat mezinárodní kulturu celého světa. Jsme tady podruhé – loni to bylo super a věříme, že si perfektní atmosféru a zajímavé koncerty užijeme i letos,“ přidali se polské návštěvnice Paloma a Kesie.

„Jsme tady poprvé. Těšíme se na perfektní muziku a spoustu zábavy. Počasí je zatím dobré, nevadí nám ani déšť,“ sdělila devatenáctiletá Alina Dudzic z polské Osvětimi.

Bude účast opět rekordní?

Doslova jako houby po dešti začaly ve čtvrtek v pravé poledne vyrůstat pod Slezskoostravským hradem plátěné přístřešky. Coloursáci si i v občasných přeháňkách začali budovat stanové městečko. „Přijeli jsme na Colours už počtvrté, protože to je hezký mix, který nás nikdy nezklamal. Lístky si kupujeme už půl roku dopředu, aniž bychom se zajímali o program. Stojí to tu prostě za to,“ vyjádřil se třiadvacetiletý Sebastian Chum z Prahy, jeden z prvních obyvatel stanového městečka.

Mezi prvními, kteří vkročili do bran festivalového kempu, byla dokonce i čtyřiašedesá­tiletá Marie z Orlové. „Mě ten Colours strašně zajímá. Jsem tu už potřetí, bohužel sama, protože nikdo známý se mnou nechce. Prý už jsou na to staří. Ale já si tu atmosféru užiju. Budu poslouchat hudbu a pozorovat to mládí kolem,“ konstatovala paní Marie.

„Zájem je určitě větší než loni. Těžko ale nyní odhadnout, jaká bude celková účast,“ nastiňuje Jiří Sedlák, jeden z organizátorů festivalu. Jak dále připomněl, během loňského ročníku festivalu prošlo branami přes třiadvacet tisíc návštěvníků.

Zahájeníobstará hudební pendolíno

Optimálním kořeněným předkrmem programu prvního dne se stane v podvečer ukrajinsko-estonské „hudební pendolíno“ Svjata Vatra, po němž se pozornost mnoha návštěvníků festivaluzaměří na noblesního pohodáře, experimentátora a především filmového skladatele Michaela Nymana. Tomupatří ve festivalovém prologu hlavní scéna na Slezskoostravském hradě.

A zatímco v prostoru určeném pro divadelní kreace bude dohrávat Teatr Novogo Fronta svůj opus s názvem Primární příznaky ztráty jména, to na„centrálním hudebním kurtu“ už budou spolu úžasně ladit Tata Bojs a jihokorejská půvabná ženská trojice, která si říká Ahn Trio, aby v komorně-akustických úpravách předložili posluchačům svůj společný projekt.

Hvězdou pátku je Cullum

Klasika má svého Nigela Kennedyho, jazz zase Jamie Culluma, letos třicátníka, který dosud prodal víc desek než všichni angličtí jazzmani v dosavadní historii. Jamie Cullum láká davy do koncertních hal, kde převážně mladé generaci s hravou energií a vitalitou představuje hudbu starší, než pamatují její rodiče. Žánrové hranice pro něj jakoby neexistovaly. Přes originální popjazzové síto propasíruje klidně skladby Jimiho Hendrixe, Prince, Radioheadu, rappera Pharrella Williamse i White Stripes.

Stále víc se ale věnuje vlastní tvorbě, pohybující se kdesi na pomezí Milese Davise, Nat King Colea a Toma Waitse. Je držitelem mnoha prestižních hudebních cen, byl nominován na Grammy, Brit Awards a dvakrát na Zlatý glóbus. Nemá jediný problém pustit se do hip-hopu. Rád využívá beatboxing a ke klavíru si nechává postavit buben se šlapákem a speciálními efekty. Skvěle také ovládá kytaru. Právě Jamie Cullum je největším tahákempátečního festivalového dne na Colours of Ostrava. Představí se na hlavní scéně od 21.45.

Ani česká scéna se nenechá zahanbit

Jenže těch taháků je prodruhý den v „Barvách“ poněkud více. Ještě před Jamiim si budou moci všichni zájemci vychutnat umění salsy. V provedení kolumbijského seskupení La-33 je to nesmírná paráda. Když páteční noc bude matkou sobotního dne, objeví se na hlavní scéně hvězda londýnského asijského undergroundu – jedinečné seskupení, které už Ostrava zná – Asian Dub Foundation.

Ale živo a velmi zajímavě bude také na dalších pódiích Colours of Ostrava. Speciální česká scéna naservíruje také bohatý piknik. Nebudou v něm chybět kapely Slow Tension, Už jsme doma, ale také Fleret s první dámou folkloru Jarmilou Šulákovou, Tomáš Kočko a Orchestr. Nejen Ostravany jistě potěší, že se konečně na festivalu objeví žena s úžasným hlasem – Věra Špinarová. Prostor dostane arabská loutna v elektrorockovém běsnění tak, jak ji předvádí alžírsko-francouzská partička, která si říká Speed Caravan. Písně inspirované Orientem a Balkánem představí polská skupina Dikanda.

MARTIN PLEVA, BŘETISLAV UHLÁŘ

Třiďte odpad aneb Ekologie na Colours

zaujalo nás

Ekologicky smýšlející návštěvníci festivalu budou mít možnost třídit odpad. Organizátoři Colours of Ostrava totiž ve spolupráci se společností Eko-kom a Moravskoslezským krajem umístí do dějiště pestrobarevné akce kontejnery na tříděný odpad. Na festivalu bude také stánek s názvem Zelený bod, který bude sběrným místem pro kelímky a papír. Coloursáci, kteří zde doručí pětadvacet kelímků nebo padesát kusů papíru, dostanou v tomto stánku dárky, informace o třídění odpadu a také kupon na pivo nebo kolu zdarma. „Díky tomuto systému třídění jsme získali známku Čistý festival,“ pochvaluje si Jiří Sedlák, jeden z organizátorů ak­ce.
Taháky čtvrtka

17.00 až 18.00 – Bílé divadlo – Červený kohout letí k nebi
(Workshopová scéna na nádvoří hradu)

19.00 až 20.00 – Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina)
Divoký firefolk pro tanec a skotačení
(Stan na Slezskoostravském hradě)

20.00 až 21.30 – Michael Nyman Band (UK)
Skladatel proslavený hudbou k filmům P. Greenawaye i snímku Piano
(Hlavní scéna na Slezskoostravském hradě)

21.30 až 22.45 – Divadlo: Teatr Novogo Fronta – Primární příznaky ztráty jména
(Divadelní scéna poblíž Slezskoostravského hradu)

22.30 až 0.00 – Tata Bojs & Ahn Trio
The Best of Tata Bojs v komorně-akustických úpravách
(Hlavní scéna na Slezskoostravském hradě)

A pak až do tří hodin do rána Barevné Praskání Rosti Petříka
(Klub Templ na Stodolní ulici)
Taháky pátku

17.00 až 18.30 – Ahn Trio (Korea/USA)
Špička světových pódií klasické hudby
(Kostelní scéna na Českobratrské ulici)

18.30 až 19.30 – Dikanda (Polsko)
Písně inspirované Orientem a Balkánem
(Stan na Slezskoostravském hradě)

19.30 až 20.45 – LA-33 (Kolumbie)
Urban salsa alias Nejlepší party kapela světa
(Hlavní scéna na Slezskoostravském hradě)

20.45 až 21.45 – Daniel Benjamin (Německo)
Osobitý německý písničkář
(Stan na Slezskoostravském hradě)

21.45 až 23.00 – Jamie Cullum (UK)
Hvězda současného jazzpopu, držitel mnoha ocenění
(Hlavní scéna na Slezskoostravském hradě)

23.00 až 00.15 – Speed Caravan (Alžír/Francie)
Arabská loutna v elektrorockovém běsnění
(Druha hlavní scéna na Černé louce)

00.00 až 01.15 – Asian Dub Foundation (UK)
Hvězda londýnského asijského undergroundu
(Hlavní scéna na Slezskoostravském hradě)

A pak až do tří hodin do rána Barevné Praskání Rosti Petříka
(Klub Templ na Stodolní ulici)

ČTĚTE PŘEHLED PREMIÉR NA LETOŠNÍM ROČNÍKU COLOURS!

Více informací o celém festivalu najdete ve speciální dvanáctistránkové barevné příloze, která je součástí čtvrtečního Deníku. Reportáže, rozhovory, zajímavosti či fotografie z Colours najdete v našich novinách i na webu Moravskoslezského deníku ve speciální rubrice samozřejmě také v dalších dnech.