Na její panorama je fascinující pohled z mnoha ostravských míst. Patří k symbolům ocelářské historie moravskoslezské metropole. Ctitelé industriálních památek jí přezdívají Ostravské Hradčany.

To je Dolní oblast Vítkovic, národní kulturní památka, jejíž komentovaná prohlídka zasvětí návštěvníky do tajů výroby železa, ale i zpracování uhlí a jeho přeměny na vysoce výhřevný koks.

V sobotu si tuto zajímavou exkurzi v rámci doprovodného programu pořádaného klubem Fiducia mohli vychutnat i více než dvě stovky účastníků Colours of Ostrava. Zájem byl mnohem větší, na více se však během tří prohlídek bohužel nedostalo.

„Bylo to perfektní. Ten prostor je strašně zajímavý. A dobrý byl i výklad průvodce, který vůbec nenudil,“ hodnotil exkurzi nadšeně Vítězslav Kašpar z Prahy.

Jeho přítelkyně Eva Staňková pak pokračovala: „Podívat se do útrob Dolní oblasti určitě stojí za to. Obdivuji industriální prostory a určitě tento areál doporučím dalším lidem.“

Nadšena prohlídkou byla i rodina Urválkova z Litovle. „Líbilo se to všem, včetně dcery, a to už je co říct,“ komentoval Radovan Urválek s úsměvem.

„Pochopili jsme, jak to tady fungovalo a taky jsme mohli obdivovat industriální architekturu. Ještě se sem musíme vrátit,“ dodal ještě Urválek, který přijel na Colours už popáté.