„Ostravské dny jsou pracovním prostředím se zaměřením na novou a experimentální hudbu s důrazem na kompozice pro orchestr. Rezidenčními orchestry festivalu jsou Janáčkova filharmonie Ostrava a třicetičlenný komorní orchestr Ostravská banda - stejně tak jako ansámbly, dirigenti a sólisté včetně pěveckého sboru Canticum Ostrava. Svou délkou tří týdnů a zaměřením na práci s orchestrem jsou Ostravské dny jednou z největších akcí svého druhu na světě,“ říká výkonná ředitelka celé akce Renata Spisarová.
Ostravské dny jsou organizovány každé dva roky a od doby svého vzniku v roce 2001 přispěly do značné míry k rozvoji současné hudby. Limitovaný počet studentů umožňuje úzkou vzájemnou spolupráci mezi všemi účastníky. V závěrečném týdnu Ostravských dnů se koná série veřejných koncertů - Festival Ostravské dny – také v Domě kultury města Ostravy, ve Vítkovicích – vysokých pecích, klubu Parník, kostele svatého Václava, ale i na dalších místech, kde zhruba třetina produkce je věnována skladbám studentů, kteří se do Ostravy sjíždějí z celého světa.
„V letošním roce bylo vybráno 33 studentů - mladých skladatelů a hudebníků z Argentiny, Brazílie, Kanady, Kostariky, České republiky, Velká Británie, Maďarska, Irska, Japonska, Nizozemska, Polska, USA, Švédsko a Švýcarska,“ dodává Renáta Spisarová. Festival Ostravské dny uvede na šesti místech Ostravy na devadesát skladeb, z nichž třetina zazní v premiéře. Novinkou je Minimaraton elektronické hudby v Galerii výtvarného umění v Ostravě.
V Ostravě uslyšíme skladby autorů Richarda Ayrese, Petra Kotíka, Bernharda Langa, Philla Niblocka, Rebeccy Saunders, Michaela Schumachera, Elliotta Sharpa, Christiana Wolffa a dalších umělců.