Připravili jej na pátek 30. října od 18 hodin do Domu kultury města Ostravy a pojali jej jako recesní klubovou show se spoustou více či méně známých umělců. Rolí tří hrobníků se ujmou zpívající právník Ivo Jahelka, nositel Ceny Thálie Norbert Lichý a herec ostravské Arény Dušan Škubal. Smuteční řečnicí se pro tento večer stane oblíbená moderátorka České televize Drahomíra Račáková a plačky zastoupí knihovnice z Knihovny města Ostravy.

Na rozptylu zaznějí i gospely v podání vokálního tria Ostravské univerzity a zlatým hřebem pak budou Babky mažoretky Bambulky, které jejich průměrný věk 83 let pasuje na nejstarší mažoretky České republiky. Vitální stařenky rozproudí grandiózní rozptyl speciální novinkou, připravenou na skladbu Thriller od fanoušky oplakávaného krále popu Michaela Jacksona. Důvodem k rozptylové show je nejnovější knížka ostravského autorského tandemu Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář, nazvaná Hodinu pod drnem.

Podtitul knihy zní (Ne)konečné scény s hormony a geny, což už samo o sobě vypovídá o záměru autorů postihnout křehká témata lásky a partnerských vztahů. V barevném přebalu s kresbou Adolfa Borna najdou čtenáři šest tematicky propojených povídek Miroslava Sehnala, proložených decentně erotickou a klukovsky hravou poezií Břetislava Uhláře. Kniha je volným pokračováním souborů Hodinu před svítáním a V hodině svítání, ve kterých jsme se seznámili s osudem mladé dvojice, prošli jsme s ní obdobím zamilovanosti, až po první manželskou nevěru, odloučení a rozvod. V knize Hodinu pod drnem jsou povídkové příběhy sestaveny tak, aby při vzájemném provázání společně gradovaly.

Tvoří čtivou novelu, plnou nečekaných, téměř detektivních zápletek, absurdních situací, mystifikace a ironické nadsázky.

„Společná knížka autorského dueta Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře není společnou v tom smyslu, že by ji psali pospolu čili dohromady,“ uvedl doc. PhDr. Vladimír Novotný, vedoucí katedry českého jazyka a literatury Západočeské univerzity. „Jde spíše o svého druhu literární recitál, v němž prozaické výjevy z pera prvního uvedeného tvůrce (které bychom mohli docela dobře interpretovat jako autorské monology, třebaže se v nich střídají protagonisté i okolnosti místa a děje) se prostřídávají – nebo spíše doplňují – s veršovanými kreacemi tvůrce druhého, jehož lyrické básnické akordy vyznívají jako nezbytný paprsek světla nad prózou života.

Její mraky a mračna nerozeženou, leč trocha poezie opravdu nikoho nezabije.“

Miroslav Sehnal se čtenářům doposud prezentoval šesti prozaickými knihami (Oheň, V kartách se nepodvádí, Lidový receptář na poopiční stavy, Nevinní, Hodinu před svítáním a V hodině svítání).

Břetislav Uhlář vydal zatím šest básnických sbírek (Něžnosti spolu s Janou Hochmannovou, V bazénu polibků, Píseň nedočkavého, Laskání v hodině vlků, Hodinu před svítáním a V hodině svítání).

Oba autoři patří mezi renomované publicisty a scenáristy, čerpající náměty především z kulturního dění severní Moravy.

Jejich společné knihy Hodinu před svítáním, V hodině svítání a Hodinu pod drnem naleznete kromě knihkupectví také na www.repronis.cz.