Divadlo uvedlo pohádku Víla Amálka podle známé knížky Václava Čtvrtka. „Čtvrtkovo dílo patří k tomu nejlepšímu, co v posledních padesáti letech v našich zemích vzniklo pro děti. Patří k němu pohádky inspirované krajinou jeho dětství – Českým rájem (cyklus o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi, Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky, Vodník Česílko, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce a mnoho dalších), i knížky pro větší děti (Franta a já, Neuvěřitelná příhoda práčete Leška, Letní romance a jiné).

Na jevišti DLO byly uvedeny zatím pouze dvě: původní Čtvrtkova loutková hra Honza, čert a Kašpárek v režii Zdeňka Floriana už roku 1957 a pohádka Jak se stal Rumcajs loupežníkem v dramatizaci Saši Lichého a režii Zdeňka Boubelíka roku 1987,“ říká Jana Pithartová, dramaturgyně ostravského Divadla loutek.

Představení pochází z polské„kuchyně“


Vílu Amálku připravil polský režisér Robert Drobniuch, který se v Ostravě představil před dvěma lety inscenací pohádky Jak švec Dratvička vysvobodil princeznu. Nejužší tým spolutvůrců volil ze svých krajanů. Autorkou dramatizace je scenáristka a básnířka Marta Guśniowska, výtvarníkem scény, loutek a kostýmů mladičký Kamel Boukoffa. Z našich krajů doplňuje inscenační tým ostravský hudebník a skladatel Vlastimil Ondruška, který je autorem scenické hudby a písní.

Z postav série pohádek o známé dobré víle se na jevišti objevila samozřejmě titulní hrdinka Amálka, dále malá Růženka, rak Švihák, který ztratil zrcátko, vodník Kebule, datel, který šije boty, mlynář z Červeného, obr Hrompac, horečkou soužený Ohniváč, veverčák Pizizubka, oříškový panáček a další veselé lesní bytosti. Loutky vodí Lenka Sedláčková, Božena Homolková, Irena Křehlíková, Lukáš Červenka, Ivan Feller, Martin Legerski a Karel Růžička. Premiéra se konala minulý týden v pátek v Divadle loutek Ostrava.