První mezinárodní vystoupení souboru v červenci roku 1998 na Novém Zélandu vyvolalo dvacetiminutové ovace stojícího publika. Manažer souboru Frank Elwin nikdy nepodlehl nátlakům veřejnosti, aby stepování bylo nahrazeno předem vytvořenou nahrávkou, a jak se později ukázalo, rozhodnutí bylo velice správné.

V roce 1999 se ke skupině připojil choreograf Richard Griffin. Na otázku o rozdílech mezi Gaelforce Dance, RiverDance a Lord of the Dance Griffin říká: „Snažíme se být odlišní. Jsme více divadelní a praktikujeme politiku vystupování živě. Diváci jdou do divadla právě proto, aby zhlédli představení živě, a my jim dáváme to, co očekávají.“

Irský tanec je dřina


Dnes tvoří Gaelforce Dance kolem třiceti tanečníků, čtyř hudebníků a jedná zpěvačka. Někteří tanečníci během přadstavení také hrají na hudební nástroje.

Irský tanec je velice složité umění. Kvalitnímu irskému tanci nestačí jen velký talent a průvodce s nakreslenými kroky, napodobovat tanečníky z televizních pořadů nebo se zapsat do intenzivního tanečního kurzu. Dobrý tanečník obětuje většinu svého času trénování přesnosti pohybů a tanečních kroků, a právě takoví tanečníci tvoří soubor Gaelforce Dance. Většina jeho členů tančí až patnáct let, začínali už ve věku pěti let.

James Devine, sólový tanečník a choreograf Gaelforce Dance a světový šampion, je nejrychlejším tanečníkem zapsaným v Guinnessově knize rekordů (38 úderů o podložku za sekundu). Irský soubor vystoupí1. dubna příštího roku na zimním stadionu Sareza v Ostravě-Porubě.