Na příštích12 měsíců připravilo výtvarné centrum velmi pestrou výstavní dramaturgii.

„Už 4. ledna bude u nás zahájena výstava světově proslulého fotografa Roberta Vana, který se proslavil svými snímky v New Yorku, Paříži či v Miláně. Přitažlivá bude jistě prezentace děl Kamila Lhotáka na přelomu ledna a února. Výtvarnou lahůdkou by se mohla stát kolekce grafických listů z tvorby Chagalla, Miróa, Picassa či Dalího v únoru a březnu roku 2010.

Patrioty moravskoslezské metropole snad potěší výstava nazvaná Proměny Ostravy ve výtvarném umění, kterou plánujeme na září. Ostrava podala přihlášku na Evropské hlavní město kultury 2015. Právě touto výstavou by mohla starému kontinentu připomenout svou jedinečnost ve výtvarných dílech minulosti, ale i současnosti,“ říká Petr Pavliňák, ředitel Výtvarného centra Chagall v Ostravě. Podle jeho slov by mohli zaujmout také další autoři svými díly.

Kubalovy reportáže v Deníku inspirovaly


„Vystavovat bude u nás známý herec Jan Kanyza, malíř Kristian Kodet, ale také zdejší fotografové – Květoslav Kubala a Fedor Gabčan. V případě Květoslava Kubaly nás inspiroval seriál reportážních fotografií, který vychází každý týden v Moravskoslezském deníku. A pokud jde o Fedora Gabčana, milovníka ženské krásy, jeho výstava se uskuteční u příležitosti autorova životního jubilea, kdy oslaví neuvěřitelné sedmdesátiny,“ dodává Petr Pavliňák.

Z dalších autorů upozornil Pavliňák na skvostnou dvojvýstavu Mařák a Mařákovci, která proběhne v Ostravě, ale také v Zámecké galerii Chagall v Karviné v červnu příštího roku. Vernisáž se uskuteční v jediném dni, kdy budou vystavena díla nejenom Julia Mařáka, ale také žáků jeho školy v čele s Antonínem Slavíčkem.

„Z dalších autorů, jejichž díla se objeví v našich výstavních síních, jmenujme Igora Kitzbergera, Antonína Kroču, J. V. Sládka, Jana Součka, Dalibora Bednáře či Gretu Sartorisovou,“ uzavírá naše setkání Petr Pavliňák.