Nápad uskutečnit festival čteného slova v moravskoslezské metropoli vzešel od přípravného týmu ostravské kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2015. „Díky tomuto projektu budou mít Ostravané jedinečnou možnost setkat se s celkem jedenatřiceti českými a jedenatřiceti francouzskými literáty, kteří posluchače seznámí se svými texty,“ říkají pořadatelé akce.

Autorská čtení budou probíhat denně po celý červenec ve Staré Aréně – klubu pro kulturu a informace 2015. Na organizaci Měsíce autorského čtení se spolu s týmem Ostrava 2015 podílí brněnské nakladatelství Větrné mlýny a kulturní a vzdělávací instituce Alliance française Ostrava. Nad festivalem převzali záštitu pařížský starosta Bertrand Delanoë, ostravský primátor Petr Kajnar, brněnský primátor Roman Onderka a český PEN klub za asistence svého předsedy Jiřího Dědečka.

Mezi největší zahraniční hvězdy letošního ročníku patří dramatik a hudební textař Enzo Cormann, prozaik Antoine Volodine, spisovatel Albert Bensoussan, jehož rozsáhlé dílo čítá na dvě desítky titulů, nebo Cédric Demangeot, který je ve Francii znám svými básněmi a divadelními dramaty. Představí se také autor imaginativních a fantaskních románů Éric Faye, který patří mezi nejvýraznější postavy současné francouzské literatury, či básník a překladatel anglofonní literatury Jacques Darras, jehož poezii do češtiny převedl básník Petr Král.

Z českých autorů nebudou chybět Pavel Kohout, Ota Filip, Ivan Martin Jirous, Michal Viewegh či ve Francii žijící Patrik Ouředník. Festival nabízí svou platformu stejně tak mladým spisovatelům, jakými jsou například Petra Hůlová nebo čerstvá nositelka prestižní ceny Magnesia Litera Petra Soukupová, jejíž próza Zmizet se stala letošní Knihou roku.

Nedávno zesnulý Jan Balabán o tomto festivalu například řekl: „Já jako autor si pamatuji na ten silný pocit, který jsem mnohokrát zažíval v Brně, kdy z těch lidí do vás něco jde. To, co se vám vrací, je ohromné. To povídání si. Takhle vznikla lidská kultura, takhle si lidé povídali příběhy. A to se najednou znovu vrací.“

Festival bude slavnostně zahájenve čtvrtekv Ostravě a ukončen 1. srpna v Brně.