V průběhu večera se promítaly rozhlasové a televizní ukázky zachycující tohoto ostravského spisovatele a zazněly také zhudebněné básně Petra Bezruče z divadelní hry Bezruč?!, kterou Balabán napsal se svým přítelem Ivanem Motýlem. Průvodcem večera se stal spisovatelův přítel, básník a literární historik Petr Hruška a v hledišti nechyběli ani další Balabánovi přátelé a blízcí. Právě oni četli úryvky z jeho poslední knihy.

Největší český literární festival – Měsíc autorského čtení – letos díky ostravské kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015 probíhá nejen v Brně, ale poprvé také v Ostravě. Letošním hostem festivalu je francouzská literární tvorba. Po celý červenec tak bude Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015 - hostit plejádu významných českých a francouzských literátů. Festival bude ukončen 1. srpna v Brně v Divadle Husa na provázku.

Vstupné na všechna festivalová představení je dobrovolné. V průběhu července se v Ostravě představí jedenatřicet českých a stejně tolik francouzských autorů. V případě Čechů půjde vlastně o jednu osobu navíc, protože Ivan Martin Jirous bude číst spolu s Dášou Vokatou. „Zahraniční čtení budou v původním jazyce, překlady do češtiny jsou promítány na plátno,“ vysvětlila Kateřina Ondřejková z týmu Ostrava 2015.

Po každém vystoupení bude následovat moderovaná a tlumočená beseda publika s autorem. Francouzští autoři budou číst každý den od 19 hodin a uvádět je bude Jiří Dědeček. Čtení tuzemských autorů začínají vždy o hodinu a půl později, tedy ve 20.30 hodin. Veškerá čtení bude možné sledovat živě i ze záznamu na oficiálních webových stránkách festivalu: www.autorskecteni.cz.