Sobota, den pro dětskou knihu

Praha, Ostrava – Ve sto třiceti veřejných knihovnách po celé republice se v sobotu uskuteční akce Den pro dětskou knihu. Je věnována nejen propagaci knih pro děti a čtení. Její hlavní atrakcí je předvánoční prodej knih. Protože kdy jindy než v předvánoční náladě je vhodné myslet na knihu jako dárek. V našem regionu se do celostátní akce zapojí například knihovny ve Studénce, Frýdku–Místku nebo Petřvaldě.

Městská knihovna Studénka nabízí od 9 do 12 hodin prodej nových a antikvárních knih. Zároveň zde bude den otevřených dveří a akce pro dětské čtenáře – můžou se do knihovny přihlásit zdarma.

Městská knihovna Frýdek–Místek také od 9 do 12 hodin připravila výtvarné soutěže a dílnu. Rovněž zde je den otevřených dveří, během kterého si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu knih Františka Hrubína a ilustrací Jiřího Trnky.

I zde se v tento den mohou malí čtenáři registrovat zdarma. Nebude chybět beseda se spisovateli pro děti, autorské čtení vítězných knih mezinárodní literární soutěže pro děti Tvoříme vlastní vydavatelství a prezentace publikací pro děti nebo s dětskou tematikou.

Zapojí se také pobočka Knihovny města Ostravy na Daliborově ulici. Připravila Den pro dětskou knihu převážně vesele – zábavné dopoledne (od 9 do 12 hodin) s novými dětskými knihami a čtením ukázek z nich.

Druhou ostravskou pobočkou městské knihovny, která se v projektu angažuje, je pobočka na ulici Dr. Martínka v Hrabůvce. V době od 8.30 do 12 hodin se koná například zábavný pohádkový programKonec pohádek? Kdepak! Z dalších pořadů se návštěvníci mohou těšit na prezentace akcí a prohlídku kronik.

Knihovna v Petřvaldě bude mít v sobotu otevřeno odpoledne – od 14 do 19 hodin. V té době zde budou ke koupi nové a antikvární knihy. Malí i velcí návštěvníci se mohou zapojit do výtvarného vánočního tvoření – udělat si figurky z vizovického těsta, vánoční přáníčka, vyzkoušet korálkování a podobně. Připraven je také vánoční pohádkový kvíz. Bude uvedena Hra o Herodesovi, předčítány budou vánoční příběhy. Přihlašování dětských čtenářů bude i zde zdarma.

Mezi osmou a dvanáctou hodinou bude živo rovněž v Místní knihovně v Paskově. Připraven je prodej nových a antikvárních knih, výtvarné soutěže, výstavka prací dětí z mateřské a základní školy a výstavka knih ilustrátora Zdeňka Smetany. Dne otevřených dveří mohou využít děti, které – v sobotu zdarma – chtějí získat průkaz čtenáře.

Městská knihovna Nový Jičín bude v sobotu otevřena od 9 do 14 hodin. Během této doby si zde všichni zájemci mohou zakoupit nové knihy nebo se zapojit do výtvarné dílny – vyrobit si ruční papír, nebo vánoční dekoraci z textilu. Vystaveny i ke koupi budou vánoční baňky.
Divadelní loutkové představení si u této příležitosti připravil soubor Studio bez kliky. Také v této pobočce bude v rámci dne otevřených dveří možné se přihlásit do knihovny zdarma. (zm)


Adventní výstava

Klimkovice – V kostele svaté Trojice v Klimkovicích se bude v neděli konat adventní výstava. Od 15 do 18 hodin bude k vidění na tři sta panenek v dobových kostýmech. Sraz si zde údajně dali také Mikulášové a andělé z blízkého i vzdáleného okolí. Organizátoři akce slibují také možnost zakoupení adventních věnců, perníčků a cukrovinek. (ois)


Havířský pohár RC modelů

Ostrava – V prostorách Dolu Michal v Ostravě–Michálkovicích si dají v sobotu dostaveníčko modeláři. Od 11 hodin se zde koná Havířský pohár – seriál závodů RC modelů aut v kategoriích 1:28 Standard, Standard Plus, Open a Retro, které se pojedou společně. Vstup je zdarma. (ois)


Zimní příhody včelích medvídků

Ostrava – Do Domu kultury města Ostravy mohou v sobotu v 15 hodin dorazit všichni, kteří mají rádi příhody včelích medvídků. V představení
Divadla Krapet se setkají s hrdiny večerníčkového seriálu Čmeldou a Brumdou, jejich maminkou, Kvapíkem, Pavoukem, Beruškou, Pučmeloudem, Koníkem a ostatními. (ois)


V neděli začíná advent

Že do Vánoc zbývá od neděle jen pětadvacet dnů, mají děti zřejmě dobře spočítáno. Touto – železnou – nedělí začíná advent, doba předsvátečního zklidnění a pro věřící očekávání narození Ježíše Krista. Symbolem adventu je adventní věnec se čtyřmi svícemi, z nichž jednu zapalujeme každou adventní neděli. Nechcete–li si ho rovnou koupit, ale rádi byste ho vytvořili vlastníma rukama, můžete se v sobotu vydat například do Kulturního centra Ostrava–Poruba na Opavské ulici. Od 9 do 13 hodin si zde můžete zkusit osvojit základy techniky aranžování svátečních vazeb a seznámíte se se současnými trendy v adventní a vánoční floristice. (zi)


Na Jihu se rozsvítí vánoční strom

Ostrava – Vánoční strom se rozsvítí v neděli v 16.15 hodin u Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Od 14 hodin se tu bude konat vánoční jarmark s programem – vystoupí dětské pěvecké sbory, gospelový soubor Keep Smiling a skupina Q.Z.H. Blues Band. Děti mohou poslat svá přání Ježíškovi a přijdou prý i Andělé. (ois)


Vicarzhor uvede Chodící katedrálu

Ostrava – Máte rádi divadlo a zajímáte se o válečné konflikty? Nenechte si ujít sobotní premiéru tragikomedie Walking Cathedral (Chodící katedrála) Darrena Bakera v ostravské Komorní scéně Aréna. Představení hraje v angličtině divadelní společnost Vicarzhor, což je moravská skupina Čechů, Američanů, Britů a jednoho Portugalce. Začátek je v 18.30 hodin. (onč)


Hornická Barborka

Stonava – Hornickou slavnost Barborka pořádá při příležitosti svátku svaté Barbory kroužek krojovaných horníků ve Stonavě.
Ve velkém sále PZKO je v sobotu od 13 hodin připraveno vystoupení malých mažoretek ze Stonavy, folklorního souboru z polské školy, chybět nebude ani tombola a zábava. K tanci a poslechu bude hrát skupina B-–Bend z Petrovic. (red)


Pohádku hrají ve Čtyřlístku

Frýdek-Místek – Kterak Zlobucha s Krákorkou ztratily kouzelnickou knihu, tak se jmenuje pohádka, kterou v sobotu v 15 hodin uvidíte ve frýdeckém divadle Čtyřlístek. Jedná se o premiéru pohádky o dvou mladých roztržitých kouzelnicích. Hraje divadelní soubor Serum Frýdek-Místek. (mach)


Výstava Krása a šikovnost v Hlučíně

Hlučín – Muzeum Hlučínska nabízí všem zájemcům možnost prohlédnout si výstava, která představí tvorbu dvou autorek – Marie Kseničové a Dany Tuhovčákové z Hlučína. Obě ženy se již řadu let věnují tvorbě špano-dolinské krajky. Výstava bude doplněna také ukázkami drátkovaných šperků a jiných předmětů. Jejich autorem je Miloš Zajíc, který své zkušenosti s drátkem předává na řadě kurzů v Opavě, ale také v Ostravě.
Výstava bude v Muzeu Hlučínska zahájena v pátek v 16 hodin a k vidění bude do 23. ledna 2011. (zm)


Kouzlo Vánoc ve Frýdlantu

Frýdlant nad Ostravicí – Nasát blížící se vánoční atmosféru můžete ve Frýdlantu nad Ostravicí. Frýdlantský zahrádkářský svaz pořádá ve spolupráci se zahradnickými podniky a pod záštitou hlavních sponzorů výstavu nazvanou Kouzlo Vánoc 2010. Akce se uskuteční ve zdejším domě zahrádkářů od soboty do pondělí 29. listopadu. Veřejnost zde může zavítat během víkendu v době od 9 do 18 hodin a v pondělí od 9 do 15 hodin.
Na návštěvníky například čekají více než čtyři desítky betlémů se spoustou námětů, jak si připravit pokojné svátky. Nebude chybět prodej adventní vazby, keramiky, cukroví, vánočních ozdob a svíček. Tradičně bude připraveno i domácí občerstvení. (mach)


Jiný Podnik je U Arnošta

Frýdek-Místek – O tom, že Frýdek-Místek je opravdu líheň hudebních talentů, se můžete přijít přesvědčit v sobotu do hospůdky U Arnošta ve Frýdku. Koncertovat zde bude mladý a nadějný objev letošního léta – folkrocková kapela Jiný Podnik. Těšit se můžete na jejich svěží nápadité aranžmá, neotřelé texty a hlavně vynikající osobitou zpěvačku Pavlu Srubkovou. Druhým hostem večera bude stálice frýdecko-–místecké kulturní scény hrající alternativní muziku s bigbeatovými kořeny pro své fanoušky už třináct let, kapela Die Biene Maja. Začátek tohoto dvojkoncertu je ve 20 hodin. Obsazení kapely Jiný Podnik tvoří Pavla Srubková – zpěv, Sandra Tichá – akustická kytara, Lukáš Buďo – basa, Marek Vašut – bicí. Kapela Die Biene Maja: Bára Kuběnová – zpěv, klávesy, Pavel Kuběna – kytara, texty, zpěv, Radek Jarošek – kytara, Yellen – basa, Petr Turoň – bicí, Hanka Fingrová – saxofon. (mach)


ING Kolektiv uvede pohádku pro dospělé

Frýdek-Místek – Divadlo Čtyřlístek ve Frýdku-Místku bude v sobotu v 18 hodin patřit celovečernímu představení pohádky pro dospělé – INGovská pohádka aneb Pohřeb dobrý, všechno dobré! Hraje soubor ING Kolektiv Frýdek-Místek. (mach)


Milovníci fantasy mají sraz v Kopřivnici

Kopřivnice – Festival pro fanoušky sci–fi, fantasy a her KoprCon 2010 se koná o víkendu v Kopřivnici. Začíná už v pátek na Základní škole Milady Horákové a do neděle nabídne na 170 hodin programu. „Hlavním tématem KoprConu vždy byly a i letos budou Star Wars, které vám opět přinášíme ve spolupráci s Czech Star Wars Universe. To však není ani zdaleka všechno, co vám můžeme nabídnout. Na své si přijdou jak fanoušci slavných sci-fi, tak i fantasy či anime. Osvěžit se můžete v našem dobře zásobeném baru, či posedět v naší pohodové kavárně, třeba s partou nových známých nad deskovou hrou,“ uvádějí organizátoři. Kompletní program najdete na www.cswu.cz/ koprcon/files/program10_02.xls. (zi)