Co se skrývá za Listy z Brabantska a Flander?

Předně jsem nechtěl napsat knihu – průvodce určitou oblastí. Měl jsem určitě poznatky, zážitky z pobytu v Belgii. Tato země mě fascinuje. Nečekejte rozhodně žádný cestopis, v knize jsem se vyhýbal těm nejznámějším turistickým atrakcím. Spíše jsem se snažil zachytit život a chování Belgičanů, jejich národní zvyky, belgickou kuchyni a kulturní tradice. Zkrátka byl jsem plný dojmů, které jsem chtěl čtenáři sdělit.

V Belgii už působíte několik let. Jak se cítíte v této zemi?

Cítím se tam velmi dobře, protože Belgičané jsou slušní, ohleduplní, jsou mírně rezervovaní. Cizí lidi si nepřipouštějí příliš k tělu, ale chovají se velmi korektně. A ctí a respektují soukromí druhých. Brabantsko a Flandry jsou zvláštní a už se nedivím, že stvořily tolik umělců, především malířů. Je to zvláštní ovzduší, barevnost oblohy. Mnohá města jsou jakoby muzea pod širým nebem. A neexistuje tam cenzura mezi minulostí a současností. Jako by se minulost a přítomnost prolínaly. Lidé stále bydlí v domech z 15. a 16. století, což je úžasné.

V Bruselu působíte i jako vedoucí tamní kanceláře Moravskoslezského kraje, což je i tak trochu diplomatická záležitost…

Rozměr svého působení v Bruselu jsem malinko rozšířil. Doposud se stáležím uchovat v sobě ještě trochu novináře a skloubit tuto práci s úředními povinnostmi.