Česká animovaná tvorba a české pohádkové seriály jsou úspěšné u nás i v zahraničí, málokdo ovšem tuší, že mnohé z nich vznikly právě v moravskoslezské metropoli.

Zabývat se historií animovaného filmu v Ostravě napadlo Denisu Jánskou, když se setkala s reakcemi lidí, kteří se mnohdy s překvapením dovídali o tradici „animáku“ právě v Ostravě.

Studio Prométheus pojmem


Zpracovala fakta týkající se animované tvorby ve Studiu Prométheus, které od roku 1971 začalo fungovat jako pobočka Krátkého filmu Praha, a po jeho zániku v roce 1992 také tvorbu malých soukromých studií, z nichž se nejvýrazněji vyprofilovalo QQ studio. O zpracování tohoto tématu projevil zájem Vladimír Mráz, režisér a scenárista, bývalý pracovník studia Prométheus (dnes ředitel QQ studio Ostrava – pozn. red.) a společně s Denisou Jánskou se pustili do přípravy knižní publikace, která přiblíží široké veřejnosti jedinečnost tohoto významného proudu české animované tvorby.

„V knize je zachycena celá historie animované tvorby v Ostravě akcentující především její osobnosti, které založily v určitém smyslu školu ostravské animace.

Ve studiu Krátkého filmu Prométheus vzniklo přes devět set animovaných příběhů pro malé i velké diváky.

Působili v něm významní tvůrci, jako například Jaromír Červený, Růžena Šárská, Ilja Novák, Karel Trlica, Dalimil Koutek, Milan Lesniak a další. Zde získali možnost výtvarně a režijně realizovat své projekty.

Politickými a ekonomickými změnami po roce 1989 v našem státě došlo k situaci, kdy bylo vedení Krátkého filmu nuceno rozhodnout o zrušení svého ostravského studia,“ říká Vladimír Mráz.

V Ostravě animovaná tvorba přežila a žije dál svým bohatým a pestrým životem. Dnes ostravští animátoři předávají své profesní zkušenosti a umělecké podněty na Ostravské univerzitě studentům animované tvorby a QQ studio mladým adeptům animace poskytuje profesionální platformu pro jejich tvorbu.

„Jsme rádi, že můžeme pomocí této publikace veřejnosti přiblížit hluboké kořeny tohoto filmového odvětví na Ostravsku.

Věříme, že nová kniha Animace z Ostravy zaujme všechny vášnivé čtenáře a milovníky animovaného filmu,“ míní obě autorky knihy, Denisa Jánská a Monika Horsáková.