Za tímto svébytným, pro někoho možná infantilním výtvarným stylem stojí obrovská subkultura, a to nejen v asijských zemích. Popularitu si kreslené příběhy ze země zapadajícího slunce získávají i u nás. 

Slovníček pojmů
Manga - Označení pro komiks, kreslený stylem, který se v Japonsku vyvíjel po druhé světové válce. Údajně pokrývá čtyřicet procent všech tištěných publikací v Japonsku. Styl kresby zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos a časté používání citoslovcí. Manga je tištěna jedinou barvou a čte se zprava doleva.

Anime - Označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby a postavy.

Otaku - Japonský výraz pro nadšence výtvarných stylů anime a manga.

Cosplay - V překladu doslova kostýmová hra. Cosplay je převlek, v němž se daný člověk snaží vypadat jako postava z anime nebo mangy. Vytváření cosplaye nezahrnuje pouze napodobování účesu, líčení a oblečení, ale často i chování, zvyky nebo používání oblíbených slov či hlášek postavy.

Zdroj: wikipedie.cz

Důkazem toho jsou animefestivaly, na které jezdí tisícovky nadšenců. Na nich se vždy promítá několik filmů, epizod ze seriálů.Největší festival je brněnský animefest, který se pořádá každý květen od roku 2004. Minulý týden se odehrával i první ročník Ostrakonu čtyřdenního festivalu, který se konal ve Středisku volného času v Ostrčilově ulici.

„Ostrava je v tomhle oproti ostatním velkým městům nevýrazná, přitom se v kraji pohybuje zhruba šest set evidovaných otaku (fanoušků japonského komiksu a animovaného filmu), kteří aktivně jezdí na srazy a festivaly. Těch neevidovaných může být i několik tisíc," řekl Deníku organizátor Vojtěch Jaščišák.

Delší tradici má v krajské metropoli akce MAniFest, která se na podzim koná v Krásném Poli už od roku 2007. V sále místní hospůdky U Jozefa, se šestadvacet hodin v kuse promítají anime seriály. Program je doplněn i přednáškami o japonské kultuře a mytologii, jak u těchto festivalů bývá zvykem.

Dětinskost?

Poprvé se česká veřejnost mohla setkat s anime u seriálu Pokémon, který se vysílal na televizních obrazovkách před zhruba patnácti lety. Kreslené potvůrky vyvolaly nevídanou mánii, kterou tehdy prožívalo téměř každé dítě.

Jenže anime, i přes svůj na první pohled infantilní vzhled, se dokáže umně dotýkat i dospělých témat, věrně zobrazovat násilí, emoce a složité příběhy, které jsou známy svou spletitostí.

„Obecně jsou fanoušci anime a mangy odkázáni na zahraniční distribuci nebo internetové sledování. Existují desítky on-line databází, kde se dají seriály, potažmo komiks sledovat či stahovat. Člověk ale musí být vyzbrojen poměrně vysokým stupněm angličtiny," vysvětluje muž, který si přezdívá Rikimaru a napsal české titulky pro zhruba dvacítku populárních anime seriálů. 

O tom, že do České republiky si svébytný japonský fenomén musí stále hledat svoji cestu, svědčí i fakt, že distribuce v podstatě neexistuje. Monopol má zatím pouze televizní kanál Animax, který v nočních hodinách vysílá od roku 2004, a to buď s českými titulky, nebo dabingem.

„Na české titulky existuje několik internetových databází a jsou tvořeny výhradně komunitou, nejčastěji překladem anglických titulků. Potíž je v tom, že nás je málo a anime seriálů obrovská spousta, takže postupujeme velmi pomalu," dodal dvaatřicetiletý muž, který si v japonských seriálech našel koníčka.

close První ročník Ostrakonu v Ostravě. zoom_in

„Dokud se člověk nezbaví předsudků, je obtížné vysvětlovat jejich kouzlo. Těm, kdo by si chtěli nějaké anime vyzkoušet, bych určitě doporučil Death Note (Zápisník smrti), budou překvapeni civilní kresbou a geniálně vystavěným příběhem, který jim nedá spát," dodal svůj tip Rikimaru.

Nejpopulárnější anime
Fullmetal Alchemist - Po smrti své matky se ji Al a Edward Elricovi snaží přivést zpět k životu pomocí zakázané vědy lidské alchymie. Nicméně alchymie funguje na bázi rovnocenné výměny a prolomení tabu lidského oživování si vyžádá tvrdou daň, v jejímž důsledku Ed přijde o nohu a paži a Al o tělo. Sourozenci se tak vydávají po stopách kamene mudrců, doufajíce, že jim pomůže vrátit zpět jejich těla.

Death Note - Yagami Light je premiant se skvělými vyhlídkami, přesto znuděn všedností a trivialitou života. Jednoho dne najde zápisník smrti, do kterého stačí zapsat jméno člověka a on zemře. Light se rozhodne vytvořit dokonalý svět bez zločinu. Nicméně když kriminálníci začnou hromadně umírat, autority povolají legendárního detektiva L, aby vystopoval vraha. Souboj myslí, klamů a logiky začíná…

Cowboy Bebop - Spike Spiegel, lovec odměn s temnou minulostí, přežívá od jedné odměny ke druhé, mnohdy ani to ne. Epizodická space opera má jeden z nejlepších jazz/bluesových soundtracků vůbec.

Princezna Mononoke - Během bojů o záchranu své vesnice před démonem,je Ashitaka proklet smrtelnou kletbou. Během hledání léku je donucen navždy vesnici opustit a vydat se do lesa, který obývají zvířecí bohové. Ocitne se uprostřed války mezi bohy a vesnicí, kterou vede Lady Eboshi.

Neon Genesis Evangelion - Ve čtrnácti letech je Shinji Ikari donucen k pilotování obrovského robota EVA01, aby chránil svět před cizími nájezdníky, známými pouze jako andělé. Zároveň rozplétá tajemství původu a cílů andělů.

Pět centimetrů za sekundu (Byósoku 5 Centimeter) - Příběh dvou lidí, kteří vyrůstali jako blízcí přátelé, ale jak dospívají, stále více se od sebe vzdalují.

Zdroj: animenewsnetwork.com