S početnou kapelou a bezmála dvacetičlenným smyčcovým orchestrem zde představí své nejnovější album Vulnicura, které natočila na Islandu s venezuelským producentem elektronické hudby Arca. Ten také s Björk přijede do Ostravy.

Speciální projekce

„Nové, osobně laděné album si okamžitě získalo celosvětovou pozornost a většina vlivných magazínů se shodla na tom, že se jedná o jednu z největších hudebních událostí letošního roku 2015," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Projekce při koncertu na Colours of Ostrava nabídnou vizuály, které vznikly speciálně pro nadcházející jarní výstavu Björk v MoMA (Museum of Modern Art) v New Yorku.

„Věříme, že se koncert i díky této neobvyklé vizuální show stane pro návštěvníky Colours of Ostrava nezapomenutelným zážitkem," doplňuje Zlata Holušová.

Zpěvačka Björk byla několikrát nominovaná na Grammy, je držitelkou čtyř cen Brit Awards, MTV Video Music Awards a vítězkou mnoha prestižních anket.

V roce 2010 jí švédská Královská hudební akademie udělila cenu The Polar Music Prize.

V roce 2000 získala za strhující herecký výkon ve filmu Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Triera na festivale v Cannes Zlatou palmu coby nejlepší herečka a následně nominaci na Oscara.

Z hippies rodiny

Celým jménem se jmenuje Björk Guðmundsdóttir a je ročník 1965. Narodila se do hippies rodiny, které se ve dvanácti letech už jako geniální hudební dítě vzepřela příklonem k punku; zpívala ale také jazz a postupně pronikala do tajů taneční scény.

V roce 1986 se stala členkou kultovní islandské skupiny The Sugarcubes.

Počínaje platinovým albem Debut Björk postupně mění podobu popmusic: novátorsky kloubí elektroniku se symfonickými orchestry, hip hopovými beatboxery, ženským inuitským sborem, lidskými hlasy a rytmy.

„Jsem posedlá energií. Chtěla bych do svých uší vložit všechnu energii světa."

S novým producentem

Björk si vždy pečlivě vybírá producenty a spolupracovníky - Howie B, Tricky, Matmos, Mike Patton, Tanya Tagaq nebo Thom Yorke.

A teď k nim přibyl také pětadvacetiletý Arca, čerstvý meteor elektronické hudby a futuristického hip hopu, zpochybňující - podobně jako Björk - status quo popmusic.

Fantastická, často přelomová videa s Björk natáčejí Chris Cunningham, Michel Gondry nebo Matthew Barney.

Plejáda hvězd

Festival Colours of Ostrava nabídne čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit.

K již dříve potvzeným jménům patří St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Klangkarussell, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen's New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki a NO Blues.

V současné chvíli je k dostání limitovaná edice čtyřdenních vstupenek za 1 890 korun v e-shopu Colours of Ostrava a v síti Eventim, cena platí pro čtyři tisíce kusů nebo do 28. února 2015. V předprodeji v eshopu je již také ubytování v kempu u areálu, parkování u areálu a parkování u kempu.

Více informací na www.colours.cz.