Jednadvacátý ročník oceňování nejúspěšnějších titulů se konal opět ve spolupráci s Knižním festivalem Ostrava 2019. Mezi přítomnými hosty se setkaly významné osobnosti nejen literární scény. Vyhlašováním cen provázel herec Albert Čuba a večer zpestřil svým koncertem také Jaromír Nohavica.

Divadlo Petra Bezruče. Ilustrační foto.
Odložte si kabát, pomůžete potřebným! Bílou holubici podpoří i divadla v Ostravě

„Ceny Český bestseller vyjadřují uznání tvůrcům čtenářsky nejžádanějších titulů v rámci knihkupectví a e-shopu Knihcentrum.cz. Nominace zahrnuje rovněž audioknihy prodané prostřednictvím služby Audioteka.cz. Každá z kategorií má svého vítěze, který získává křišťálovou plaketu, a autor nejprodávanějšího titulu v hlavní kategorii převezme navíc sošku z ateliéru akademického sochaře Olbrama Zoubka,“ vysvětluje jednatelka společnosti Knihcentrum Šárka Besedová.

Za Českou literaturu pro děti a mládež získal ocenění Karel Kovář, známý jako youtuber a influencer Kovy, který napsal knížku iPohádka. Mezi Překladovou literaturou pro děti a mládež se umístil na první příčce další díl série Deník malého poseroutky od oblíbeného autora Jeffa Kinneyho, tentokrát s podtitulem Na spadnutí.

Iva Janžurová.
OBRAZEM: Janžurová, Vano… osobnosti se chystají na Knižní festival do Ostravy

Speciální Cenu za přínos dětské literatuře obdržel Ladislav Špaček, který tento žánr obohatil o pohádkově laděné knížky s prvky etikety. Velký úspěch sklidili také manželé Kosačíkovi, a to v kategorii Kuchařky, kde byl oceněn jejich titul Nejjednodušší recepty. Jasným favoritem na poli Odborné a populárně naučné literatury pro dospělé se stala kniha Černobyl, jejímž autorem je historik Serhii Plokhy.

Kategorie zdraví & životní styl patřila opět Tomáši Kosačíkovi a jeho manželce Lucii. Zvítězili v ní se svou druhou novinkou Nejjednodušší plán 29 dní. Stálicí mezi nejprodávanějšími autory je novinář a publicista Jaroslav Kmenta, jehož titul Rudý Zeman získal ocenění mezi Audioknihami. Na první pozici se v kategorii Překladová literatura pro dospělé umístil autor vyhledávaných severských detektivek Jo Nesbø s knihou Nůž.

Herec Štěpán Kozub
Není důvod z Ostravy odcházet, říká mladá herecká hvězda Štěpán Kozub

V hlavní kategorii Česká beletrie pro dospělé tentokrát zazářila žena, a to spisovatelka Alena Mornštajnová. Autorka nezapomenutelných knih Hana, Hotýlek nebo Slepá mapa převzala cenu za svůj nejnovější román Tiché roky.

Také sami čtenáři mohli rozhodovat ve speciální kategorii, kdy vyjádřili své sympatie prostřednictvím webového hlasování. Po celý měsíc mohli vybírat z kompletní nominace knih na www.ceskybestseller.cz. Cena čtenářů tentokrát patřila titulu Tradinář. Kniha, kterou připravily autorky Martina Boledovičová a Monika Kindlová, pojednává o tradicích a koloběhu roku.

Autorka textu: Hana Šromová

Oceněné nejprodávanější knihy za rok 2019:

ČESKÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Karel Kovář: iPohádka

PŘEKLADOVÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Jeff Kinney: Deník malého poseroutky Na spadnutí

CENA ZA PŘÍNOS DĚTSKÉ LITERATUŘE
Ladislav Špaček

KUCHAŘKY
Mgr. Tomáš Kosačík: Nejjednodušší recepty

ODBORNÁ A POPULÁRNĚ NAUČNÁ LITERATURA
Serhii Plokhy: Černobyl

ZDRAVÍ & ŽIVOTNÍ STYL
Mgr. Tomáš Kosačík: Nejjednodušší plán 29 dní

AUDIOKNIHY
Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman

PŘEKLADOVÁ BELETRIE PRO DOSPĚLÉ
Jo Nesbø: Nůž

CENA ČTENÁŘŮ
Martina Boledovičová a Monika Kindlová: Tradinář

Vítěz hlavní kategorie ČESKÝ BESTSELLER za rok 2019
Alena Mornštajnová: Tiché roky
Co všechno nevíme o svých nejbližších? Nový román Aleny Mornštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.