Získali je v kategorii opereta/muzikál Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scenáristky Évy Pataki Edith a Marlene a Tomáš Savka za roli Che v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Evita.

Obrovská radost

„Mám obrovskou radost, nejen já, ale i všichni diváci a fanoušci, kterým tímto strašně moc děkuji. Za jejich emoce, za to, že na každém představení je to téměř až hmatatelné, jak na sebe slyšíme. Můj obrovský dík patří celému inscenačnímu týmu v tomto představení. A samozřejmě tím člověkem na té špičce je režisér Janusz Klimsza.

Já ti moc děkuji – a ta cena je i tvoje. A dík patří i mé rodině. Strašně moc je miluji a strašně moc to dnes oslavíme. Jsem hrdá na to, že to vezu do Ostravy," uvedla při udílení cen Hana Fialová.

„Patří k nejvytíženějším herečkám ostravského muzikálového souboru. V loňské sezoně excelovala hned dvakrát: jako Evita i jako Edith Piaf. Právě figuře pařížského ‚vrabčáka' vdechla nový život a dech beroucí herecký koncert kombinuje s výjimečnou interpretací známých šansonů," říká komentář Herecké asociace.

Hostující sólista

V mužské kategorii opereta/muzikál získal Cenu Thálie 2014 hostující sólista Tomáš Savka, a to za roli Che v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Evita.

„Postava vypravěče Che je nejsložitější a pěvecky nejnáročnější figurou muzikálu Evita. Tomáš Savka se jí zhostil s nevýslovnou energií a v dobrém slova smyslu překvapil nejen pěvecky, ale i herecky. Jeho Che je jako glosátor a Evitin oponent důrazným protipólem titulní hrdinky," uvedla Herecká asociace.

„Stát poprvé na prknech Národního divadla a ještě držet cenu, to jednomu vezme dech. Děkuji mockrát. Děkuji celé komisi, celému týmu v Ostravě, je to představení mimořádné a já si ho tam chodím užívat. Děkuji své mamince, své ženě, Zuzano, jsem pyšný na to, že tě alespoň trochu doháním," řekl po předání ocenění Tomáš Savka.

Cena pro mladý talent

Do Ostravy putuje také cena určená pro mladé herce, kterou získal Lukáš Melník z ostravského Divadla Petra Bezruče. „Chtěl bych poděkovat režisérům, kteří mi dali role, na kterých se dá vyrůst," řekl mladý herec. Na domácí scéně v Ostravě si už zahrál ve 33 inscenacích a hostuje v Národním divadle moravskoslezském. „

Je to pro mě velká čest," uvedl na jevišti naší první scény Lukáš Melník. Poděkoval také tvůrcům a kolegům z divadla, s nimiž může vytvářet zajímavé postavy. V této souvislosti zmínil například Martina Františáka, Janusze Klimszu, Daniela Špinara, Štěpána Pácla či Norberta Lichého.

K tématu

Divadelní ceny Thálie se předávaly 28. března v pražském Národním divadle. Ocenění za celoživotní mistrovství v kategorii činohry získala Blanka Bohdanová.Prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství v sobotu převzala Blanka Bohdanová.
Stalo se tak na jevišti Národního divadla v Praze, které bylo její domácí scénou celých čtyřiačtyřicet let, a za bouřlivého potlesku zaplněného hlediště. V letech 1966 až 2010 tu ztvárnila více než osmdesát rolí.

Činoherní ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon dnes obdrželi Vilma Cibulková za roli Leni ve stejnojmenné inscenaci v pražském Divadle v Řeznické a Michal Isteník za roli Čičikova v Mrtvých duších. Hraje ji v Městském divadle v Brně. 

Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byla poctěna tanečnice, pedagožka, choreografka a teoretička Eva Kröschlová, která se na jevišti naposled objevila v roce 1952. Tehdy také začala působit na pražské DAMU, kde učí dodnes. V roce 1990 byla jmenována docentkou.

Ceny Thálie za rok 2014

ČINOHRA
Ženský výkon:
Vilma Cibulková (role Leni Riefenstahlové ve hře Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Leni, Divadlo v Řeznické, Praha)
Mužský výkon:
Michal Isteník (role Čičikova ve hře Nikolaje Vasiljeviče Gogola Mrtvé duše, Městské divadlo Brno)

OPERA
Ženský výkon:
Ivana Veberová (role Mařenky v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Mužský výkon:
Aleš Briscein (role Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna, Národní divadlo, Praha)

OPERETA, MUZIKÁL A JINÝ HUDEBNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR
Ženský výkon:
Hana Fialová (role Edith Piaf v muzikálu Edith a Marlene, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon:
Tomáš Savka (role Che v muzikálu Evita, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

BALET A PANTOMIMA A JINÝ TANEČNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR
Ženský výkon:
Tereza Podařilová (role markýzy de Merteuil v baletu Valmont, Národní divadlo, Praha)
Mužský výkon:
Richard Ševčík (titulní role v baletu Spartakus, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

CENY ZA ŽIVOTNÍ DÍLO
Josef Zíma (opereta a muzikál)
Blanka Bohdanová (činohra)
Dagmar Ledecká Šebková (balet)
Zdenka Kareninová (opera)
Blanka Josephová Luňáková (loutkové divadlo)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:
Eva Kröschlová (tanečnice, pedagožka, choreografka a teoretička)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Lukáš Melnik (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)