Výstavní program některých galerií a výstavních síní v moravskoslezské metropoli se v letošním roce už rozjel naplno. Platí to i o Výtvarném centru Chagall v Repinově ulici. Co nabídne letos jeho výstavní dramaturgie?

VÝTVARNÉ MAGNETY

„Nehrajeme si na žádnou experimentální galerii, v níž bychom chtěli návštěvníky za každou cenu šokovat, ale připravit jim působivé a poetické chvíle ve společnosti uměleckých děl nejenom světově uznávaných autorů, ale i pro někoho třeba méně známých tvůrců. Určitě se už moc těším na výstavu obrazů Františka Tichého (1896 až 1961), světově uznávaného malíře, kreslíře a grafika, kterého tolik inspiroval pobyt ve Francii ve třicátých letech minulého století. Výstava se uskuteční od 4. října do 30. listopadu. Ještě předtím, v září, se chystá prezentace z tvorby Jiřího Trnky, ale i dalších významných českých ilustrátorů,“ uvedl Petr Pavliňák, šéf ostravského Výtvarného centra Chagall.

„Zřejmě především dámy budou asi potěšeny díly, ale i osobní přítomností Kristiana Kodeta, který představí u nás své nové obrazy v květnu a červnu. Koncem roku propůjčíme výstavní prostor sochaři Igoru Kitz- bergerovi, o jehož plastiky je mezi domácími sběrateli umění stále velký zájem,“ dodal Petr Pavliňák. 

REGIONÁLNÍ TVŮRCI

„Ve výstavním plánu je pamatováno také na výtvarníky, kteří žijí a tvoří v našem regionu, takže se postupně představí svými díly Václav Filandr, Jaroslav Sedlecký, Svatoslav Böhm, Antonín Kroča, Ludvík Kunz, Helena Schmuckerová a další,“ uzavřel letošní výstavní nabídku ve Výtvarném centru Chagall Petr Pavliňák. 

ZÁTIŠÍ VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ

V ostravském „Chagallu“ byla předevčírem zahájena výstava nazvaná Zátiší ve výtvarném umění, na níž jsou prezentována díla Heleny Salichové, Věry Tošenovské, Jana Obšila, Ctirada Stehlíka, Jana Sládka, Josefa Šrámka, Jindřicha Otipky, ale i mnoha dalších umělců. Výstava potrvá do 27. ledna.