Jiří Kolář, Vladimír Preclík, Olbram Zoubek, Bohumil Eliáš, Jiří Šuhájek, Jan Saudek, Olga Vyleťalová, Eduard Ovčáček, František Krasl, Kristian Kodet, Stanislav Hanzík, Květoslav Kubala to jsou jen namátkou vybraná jména umělců, kteří se svými díly prezentovali na výstavách ve Výtvarném centru Chagall v Repinově ulici v Ostravě, které si dnes připomíná už pětadvacet let své existence.

„Když jsme 9. září v v roce 1990 začínali, někteří nevěřícně kroutili hlavami a pochybovali o tom, že by na pomyslných hranicích Moravské Ostravy a Přívozu mohlo vyrůst nějaké výtvarné centrum," vzpomenul na začátky „Chagallu" jeho současný ředitel Petr Pavliňák. Ale na konci devadesátých let provozovalo toto výtvarné centrum celkem šestnáct galerií a to se odráželo i v množství realizovaných výstavních projektů, kterých bylo kolem osmdesáti ročně.

Vejmělková, Tokoš a Nohavica

„Vedle výstav se zde konaly koncerty, křtily se próza i básně, pořádaly se besedy, zájezdy za uměním, především na benátské bienále, ale také do Vídně, Londýna či Paříže. Cestu k nám si našli herečka Eva Vejmělková, zpěvačka Věra Špinarová, operní sólistka Eva Dřízgová-Jirušová, Janek Rokyta se souborem Technik, písničkáři Jarek Nohavica, Pepa Streichl či nezapomenutelný herec a recitátor Lubor Tokoš," dodal Petr Pavliňák. Ale jak sám uvedl, nebylo jen posvícení. „Minimálně dvakrát ročně jsem uvažoval, že skončím s podnikáním v oblasti umění a začnu se věnovat úplně něčemu jinému. To byly krizové okamžiky, které se ne vždy lehce překonávaly a dodnes trvají," přiznal Petr Pavliňák.

Sólo pro Graffiti Art

„Nejednou nám vyčítali především mladší alternativní autoři, že jdeme po vyšlapaných komerčních cestičkách a bojíme se experimentu. Samozřejmě že v soukromém podnikání se sází spíše na jistoty. Ale naše galerie se věnovala tvůrcům netradičních výtvarných postupů, jak tomu bylo v případě pořádání akce Graffiti Art Ostrava.

Mládí bylo zastoupeno také na třech ročnících Bienále české grafiky a mezinárodních výstavních projektech Výtvarné dotyky Visegrádské čtyřky a Grafické dotyky Visegrádské čtyřky, které byly reprízovány ve všech spolupracujících zemích," uvedl Pavliňák.

Vznikla kulturní instituce, která si ve jménu významného světového malíře Marka Chagalla vytyčila vysoké cíle. V současnosti patří k nejstarším soukromým galeriím v Ostravě a svými mnohostrannými aktivitami, šíří působnosti a kvalitou projektů dávno přesáhla význam regionu.

Výstava osobností

Součástí narozeninových oslav je i výstava nazvaná Dvacet pět autorů dvaceti pěti let Chagallu. 

Na výstavě jsou svými díly zastoupeni Bohumil Eliáš, Stanislav Hanzík, Marc Chagall, Jaroslav Chudomel, František Jiroudek, Jaroslav Kapec, Igor Kitzberger, Milan Knížák, Jan Kristofori, Antonín Kroča, Eduard Ovčáček, Joan Miró, Ladislav Postupa, Dana Puchnarová, Helena Salichová, Jan Souček, Jan Saudek, Sára Saudková, Naděžda Synecká, Bořek Šípek, Jiří Šuhájek, Jitka Válová, Josef Wagner, Jindřich a Martin Wielgusovi.

Výstava potrvá do 4. listopadu.