Téměř pět set lidí v dobových róbách stylizovaných do třicátých let se v sobotu v podvečer schází na Mírovém náměstí ve Vítkovicích. Představují smetánku. Na místě je vítají upravené hostesky, čističi obuvi a tancující cikánky. Krátce na to ale dojde mezi těmito skupinami ke konfliktu, vypuká demonstrace. To je důvod přesunout smetánku na bezpečnější místo.

Autobusy se smetánkou

„Musíme nastoupit do autobusů, ty nás někam přesunou. Vůbec ale nevíme kam. Když jsme si kupovali lístek, na pozvánce stálo, že jsme zváni na Charitativní akci paní Rothschildové pro Don Bosco," přibližuje situaci Veronika Váňová. Po chvíli autobusy se smetánkou zastaví před Vítkovickými slévárnami, kde se odehrává další ze scén. Jeřáb převáží pódium k proslovu panu Rothschildovi. Vtipné, krátké vystoupení pobaví všechny zúčastněné.

„Stojíme před slévárnou a já stále nevím, o jaký film by se mohlo jednat, napadá mě třeba Velký Gatsby. Prozatím jsem z dění nadšený. Uvidíme, jaké to bude dál," říká Filip Kovalčík a pomalu vchází do útrob továrny, ze kterých se line hustá mlha. V závodu je slyšet ohromný hluk strojů a téměř nad hlavami všech projíždí káď s ohněm. O pár kroků dál už lidé nedočkavě spatřují plátno. Pomalu se usazují.

Moderní doba Charlieho Chaplina

Největším překvapením večera, až do poslední chvíle utajovaným filmem, je Moderní doba Charlieho Chaplina. Němý film vyvolává mezi některými návštěvníky rozpačité pocity. „Čekala jsem něco jiného, musím říct, že jsem trochu zklamaná. K tomu je tady hrozná zima, kdybych to věděla, vzala bych si alespoň deku," říká Veronika Váňová a i se svým přítelem předčasně z místa promítání odchází.

Čtyřiatřicetiletý Martin Grobař má ale na film odlišný názor. „Musím říct, že film Charlieho Chaplina mě moc baví. Celkově jsem z akce nadšený. Je to úžasné. V Ostravě se nic podobného do této doby neobjevilo. Vím, že v Praze se takových akcí konalo už asi šestnáct. Snad to u nás není první a poslední," šeptá s úsměvem Martin Grobař.

Unikátní prostředí

Pozitivně akci na závěr hodnotí i její spoluorganizátor Martin Lindovský, šéf marketingu Multižánrového centra Cooltour, který akci pořádá.

„Vstupovali jsme do toho s jistými obavami, lístky jsou na ostravské poměry docela drahé. Měli jsme strach, aby se jich prodal dostatečný počet. Nakonec se nám podařilo kapacitu vyprodat. Prostředí akce bylo unikátní a výběr filmu se podle mého názoru také povedl. Málokdo z diváků tento film někdy viděl," hodnotí Cinema Royal Martin Lindovský.