Zpěvačky Joss Stone, Oumou Sangaré z Mali i Beth Ditto přijedou letos na mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který se bude konat od 18. do 21. července v Dolní oblasti Vítkovice.
„Vedle toho, že všechny tři vládnou výjimečnými hlasy, mají společné to, že se výrazně angažují ve společenských otázkách,“ zdůraznila ředitelka festivalu Zlata Holušová.
„Oumou Sangaré bojuje aktivně za práva afrických žen, Joss Stone spolupracuje s nejrůznějšími charitami a objíždí dvě stě zemí světa kvůli spolupráci s místními hudebníky a Beth Ditto je advokátkou práv LGBT komunity,“ dodala Zlata Holušová.
VELKÉ OSOBNOSTI
Joss Stone se v sedmnácti letech stala nejmladší hudebnicí nominovanou na Mercury Prize a vítězkou britské hitparády, získala Grammy, prodala víc než čtrnáct milionů alb a proměnila se v hvězdu největšího kalibru.
Vystupovala s Jamesem Brownem, Gladys Knight, Jeffem Beckem, Steviem Wonderem, Ringem Starrem a v rámci formace SuperHeavy s Mickem Jaggerem. Svět černé soulové hudby v ní prý našel svou bílou královnu.
„Soul není hudební žánr, ale vyjádření pocitu, který lze vztáhnout na všechno,” míní Joss Stone.
Oumou Sangaré ztělesňuje africkou ženskost, eleganci, rozhodnost i nezávislost. Mluví nahlas o věcech, co jsou v Mali víc než tabu. Postavila se proti společenskému řádu znevýhodňujícímu ženy. Na novém albu Mogoya otevírá téma stoupajících sebevražd mladých, odrazuje od emigrace a varuje před cílenými fámami a nebezpečnými dezinformacemi. Naštvaná je i politikou, válkami a náboženským extremismem.
Zpěvačka Beth Ditto sedmnáct let vládla dancepunkové formaci Gossip. S ní vtrhla v roce 1999 na scénu rozlícená, bez skrupulí se svlékající na koncertech.
Teprve osmnáctiletá lesbička od počátku vzkazovala, že tloušťka nemusí být nutně diskriminační a holčičí hřích hříchů lze přetavit v sebevědomou přednost.
V přiložené fotogalerii si můžete připomenout atmosféru prvních ročníků ostravského festivalu z let 2002 až 2009: