Po osmi letech přijede do České republiky nejznámější světový smyčcový kvartet Kronos Quartet, aby spolu s fenomenálním finským akordeonistou Kimmem Pohjonenem a jeho krajanem, hráčem na elektronické bicí a samplovým mágem, Samulim Kosminenem na festivalu koncertně uvedli multimediální hudební projekt Uniko.

Související články (vč. speciální přílohu Deníku)najdete zde:Festival Colours of Ostrava

„Je to pro nás pocta uvést Uniko v takovém obsazení. S Kronos Quartetem byla suita uváděna pouze výjimečně v Moskvě, Norsku a na festivalu Next Wave v Brooklynu a dodnes se společně na jednom pódiu scházejí jen při velmi vzácných příležitostech,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu. Uniko, autorské dílo Pohjonena a Kosminena, čerpá ze severského mysticismu, duchovního dědictví šamanských obřadů a tesklivosti ledové neprostupnosti. Kombinuje moderní klasiku, minimalismus, elektroniku, hrdelní zpěv i bouřlivé ozvěny rocku a world music. „Výsledkem je fascinující a intenzivní zvukový a vizuální zážitek,“ dodává Zlata Holušová.

Sedmidílná suita Uniko měla světovou premiéru v Helsinkách v roce 2004, letos na festivalu Struny podzimu byla uvedena s finským Proton String Quartetem.

„Název Uniko se volně váže ke konceptu snů,“ tvrdí autoři Kimmo a Samuli. „Při tvorbě jsme se snažili prozkoumat všechny nové zvuky, které vznikají kombinací akordeonu, samplů akordeonu, smyčců, jejich elektronických samplů a surround zvuku. Chtěli jsme prohloubit a dovést dále vizuální stránku našich koncertů a vytvořit hudbu plnou prožitků, která se stane pro diváky i nás samotné velkým dobrodružstvím,“ vysvětlují dále.

Kronos Quartet je nejznámější světový smyčcový kvartet interpretující soudobou vážnou hudbu proslulý průniky do zcela odlišných žánrů minimalismus, jazzová avantgarda, rock, popmusic, moderní tanec, filmové soundtracky nebo world music. Grammy oceněný Kronos Quartet natáčel skladby Šostakoviče, Pendereckého, Jimiho Hendrixe, Astora Piazzolly, Charlese Minguse, Johna Zorna, Henryka Góreckiho nebo Bély Bartóka. Skládali pro něj Arvo Pärt, Phill Glass, Terry Riley i Steve Reich. Spolupracoval s Davidem Bowiem, Allanem Ginsbergem, Björk, Damonem Albarnem, Davem Matthewsem nebo Hazmatem Modinem.