„Je to pro nás velká čest, protože tento autor mnoha křehkých hořkosladkých balad na open-air festivalech vystupuje pouze výjimečně. Jeho sólový koncert za doprovodu kytary či klavíru bude patřit určitě k silným a výjimečným zážitkům," uvádí ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová na webových stránkách festivalu.

Dublinský rodák Damien Rice prodává milióny desek po celém světě. Dvě jeho dosud vydaná studiová alba O (2002) a 9 (2006) získala nejen platinová a zlatá ocenění, ale patří především k vrcholům současného písničkářství. Významně se na nich podílela asi největší Damienova hudební múza - dnes už také proslavená irská písničkářka Lisa Hannigan, která na Colours vystoupila před dvěma lety.

Od rozchodu této dvojice vydal Damien Rice jen dvě koncertní alba a několik skladeb a věnoval se spíš natáčení s jinými umělci - s Tori Amos, francouzskou herečkou Mélanií Laurent, skupinou Lamb nebo Davidem Hopkinsem a Marií Doyle Kennedy z Irska.

| Video: Youtube

Podporuje charitu

V posledních letech se Damien Rice také věnuje projektům na podporu ekologie a lidských práv. S Bonem, Bobem Geldofem, Angelique Kidjo a Vanessou Redgrave podpořil v květnu 2012 na dublinském koncertě Electric Burma celoživotní úsilí nositelky Nobelovy ceny míru Aung San Suu Kyi z Barmy. Ještě předtím během aukce na podporu zemětřesením zničeného Haiti zakoupil za půl milionu dolarů utržených v soutěži Factor X od Bona kytaru. Skladbami přispěl také na mnoho alb, jejichž zisky šly na podporu charitativních projektů.

Kdo je Damien Rice?

Letos čtyřicetiletý Damien Rice nikdy nezískal žádnou Grammy ani Mercury Prize, zato se jeho křehké písně objevily v mnoha filmech i televizi. Skladba The Blower's Daughter například určovala náladu slavného amerického snímku Na dotek s Julií Roberts, Natalií Portman a Judem Law v hlavních rolích, ale Rice zabodoval i v dalších filmech - Vysvobození, Shrek 3, Reservation Road nebo V dobré společnosti. O televizních seriálech nemluvě: - Dr. House, Lost, Chirurgové a další.

Přečtete si také: 

Jaké hudební akce se budou konat v roce 2013 (nejen) v moravskoslezské metropoli?