Unikátní spojení Dana Bárty, charismatického českého zpěváka a držitele mnoha hudebních ocenění, jeho kapely Illustratosphere a Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO) se uskuteční v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic ve čtvrtek 26. února od 19 hodin. Jistě není nutno zmiňovat, že půjde o velmi nevšední hudební zážitek, v němž se díky výborným aranžím organicky propojí zvuk klasického tělesa, jazzové kapely a hlasu svébytného zpěváka, který by vás neměl minout.

Nápad na zavedení cyklu Gong pochází z hlavy ředitele JFO Jana Žemly. „Hudba je mimo jiné komunikačním nástrojem, sdělením, nese určité poselství, které se přenáší z interpreta na posluchače. To je podstata našeho konání, o kterou musíme usilovat všemi možnými prostředky. Jedním z nich je právě snaha o zpřístupnění symfonické hudby širšímu publiku formou, která je mu bližší. To však neznamená, že je tato hudba špatná, naopak. I pro klasického interpreta je občasný ,krok stranou' směrem k hudbě populární často krokem poučným a obohacujícím. Crossoverové projekty však nikdy nesmí být samoúčelným spojením popu se zvukem symfonického orchestru, ale musí se o nich přemýšlet jako o samostatných uměleckých dílech. Jen tak mají naději na úspěch a mohou se těšit i oblibě u publika, což se naštěstí cyklu Gong daří," říká Jan Žemla.

V programu koncertu s Danem Bártou zaznějí písně z alb Entropicture, Retropicture, Theyories, Animage a Illustratosphere ve speciálních aranžích pro symfonický orchestr. Poprvé obdobný koncert zazněl v roce 2013 v Pardubicích s Komorní filharmonií Pardubice a pro velký úspěch se bude letos opakovat. Projekt bude letos uveden také v rámci Smetanovy Litomyšle.

Ostravský koncert zahájí Dan Bárta pouze za doprovodu své kapely písní Opýšemé inaší z nejnovějšího alba Maratonika. V dalších skladbách (s výjimkou ryze komorní písně Kontrabásník) už s kapelou bude hrát i Janáčkova filharmonie, kterou bude řídit Stanislav Vavřínek. Zazní skladby innerview, Na i v ní, Languages, Pruhy, Živý, Isobel, Last Chance Lost, Dua, Geist Arbeit, Pilátův sen, Zawinul, Bartagnan, We All, Seven Days, Moonlight in Vermont, Raindrops. Hostem večera bude pianista Jiří Levíček, který spolupracoval na aranžích.