„Zbabělci nabídnou divákům pohled na konec druhé světové války očima hlavního hrdiny Dannyho Smiřického, který se víc než o politiku zajímá o muziku a milostná dobrodružství," uvedla dramaturgyně Daniela Jirmanová.

Příběh románu Zbabělci významného českého spisovatele se odehrává ve východočeském městě Náchodě, v jediném týdnu na samém konci druhé světové války.

Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem událostí jednoho květnového týdne roku 1945 je Danny Smiřický, obecně považovaný za autorovo alter ego.

Danny víc než cokoliv jiného miluje holky a jazz. Do posledních událostí války se zamotá vlastně jen kvůli dívce, kterou miluje. Stává se tak aktérem i svědkem činů, o nichž by se o slově „hrdinský" dalo dlouze polemizovat.

Škvorecký podrobně vykresluje duševní a myšlenkové pochody hlavní postavy Dannyho, jeho optikou sledujeme dění kolem něj.

„Zbabělci obsahují velmi účinný mix poetičnosti, krasosmutnění, humoru, syrovosti reality, přirozené krutosti. Výsledkem je jedinečná zpráva o kráse života a hrůzách zodpovědnosti z tohoto daru vyplývajícího, o touze po svobodě a o nemožnosti ji jakkoliv zastavit. O tom, že sprostota vždy vítězí, ale nemůže krásu a půvab srazit do své nicoty, byť by oběma záviděla sebevíc," řekl o Zbabělcích režisér Filip Nuckolls. „Inscenace se vztahuje k 70. výročí osvobození a ukončení druhé světové války, které jsme si připomněli letos v květnu," dodala dramaturgyně inscenace Daniela Jirmanová. V hlavních rolích mladého Dannyho a Ireny se představí Vojtěch Říha a Sarah Haváčová, v roli staršího Dannyho Norbert Lichý. V inscenaci se objeví také nové posily souboru, Jakub Burýšek a Milan Cimerák, pro které budou Zbabělci první premiérou v jejich novém angažmá.

„Podle mě vznikl dynamický text, který v sobě nese zhuštěně téměř vše, co Škvoreckého román, a přitom si ještě zachoval svou ,krasosmutnou atmosféru," shrnul představitel role Lexy Milan Cimerák. Ústřední postava Zbabělců, Danny, miluje jazz. Hudební složka nezůstane v inscenaci opomenuta. Přímo na jevišti zahraje živě kapela složená z herců Divadla Petra Bezruče. Hudbu k inscenaci složil Ondřej Švandrlík.

Autorem dramatizace je Vladimír Fanta. Scénu navrhl Lukáš Kuchinka, kostýmy Jan C. Löbl a pohybová spolupráce proběhla pod vedením Jany Vašákové Hanušové.