DENÍK ODPOČÍTÁVÁ

Dlouhé měsíce příprav a čekání, které vyplnilo mnoho kulturních akcí, jsou u konce. Už ve středu se rozlouskne tajenka, která odhalí jméno českého města, jež bude Mekkou evropské kultury pro rok 2015. Napětí graduje, nervozita mnohých stoupá.

Zvítězí Ostrava, nebo Plzeň? O tom rozhodne třináctičlenná komise, která si ve středu nejprve ještě jednou důkladně proklepne v budově ministerstva kultury v Praze oba týmy stojící za kandidaturou moravskoslezské a západočeské metropole.

Vyhlásit výsledek ostře sledovaného klání by pak komisaři měli zhruba v 16.15, a to v přímém přenosu na ČT24. Rozhodující moment pro další směřování města mohou sledovat tisíce lidí na happeningu na Masarykově náměstí v centru Ostravy, kde budou pro tento účel umístěny velkoplošné obrazovky.

Rozhodnout bude velmi těžký úkol


Čtveřice komisařů se v úterý přijela blíže seznámit s městem, jeho kulturou a ambicemi přímo do Ostravy. V týmu nechyběl ani předseda poroty – Sir Robert Scott – který titul Evropské hlavní město kultury 2008 dokázal získat pro Liverpool.

„Mám z Ostravy velmi pozitivní dojmy. Návštěva ukázala, že člověk nemůže spoléhat jen na informace v knížkách a na fotografiích, ale že si musí město osahat na vlastní kůži,“ konstatoval Robert Scott.

Rozhodnout o vítězi ale bude podle něj těžké. „Nejvíce mě zaujalo nadšení lidí ze všech uměleckých oblastí, kteří ze sebe dávají pro Ostravu skutečně všechno. Ať Ostrava vyhraje, nebo ne, tak už tak udělala z procesu kandidatury na evropský kulturní titul svou výhodu,“ dodal ještě Scott.

Další cizincem v čtyřčlenné delegaci byla Polka Danuta Glondys, ze které na první pohled zářilo nadšení z prohlídky Ostravy a setkání se zdejšími lidmi, kteří se v jejích očích mobilizovali pro úspěch kandidatury svého města.

„Ti lidé tady mají tolik energie, že by rozsvítili půlku České republiky,“ zhodnotila Danuta Glondys s tím, že ani pro ni ale nebude otázka toho, komu přiřknout kulturní titul, jednoduchou záležitostí.

Dokáže podle Vás Ostrava porazit Plzeň v souboji o EHMK 2015? HLASUJTE ZDE!

V týmu komisařů, kteří přijeli do moravskoslezské metropole na jednodenní návštěvu, byla i Olga Poivre d´Arvor – Česka žijící ve Francii. I ona si podle svých slov odvážela z Ostravy ty nejlepší dojmy podtržené mnoha zajímavými zjištěními.

„Cítím velkou zodpovědnost před finálním rozhodnutím. Bude to těžké. Oba týmy jsou pro své projekty zapálené. Mám z Ostravy ten nejlepší dojem, ale to není teď důležité. Budeme se při rozhodování muset držet hodnocení daných kritérií, jinak bychom to nevyřešili,“ vyjádřila se Olga Poivre d´Arvor.

Jako mimořádně zajímavé město charakterizoval Ostravu po její návštěvě také čtvrtý komisař – Roman Bělor, který je ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Šance Ostravy a Plzně zhodnotil jako fifty fifty.

„Ostrava prochází velkým rozvojem a čeká ji zásadní proměna několika míst, která jsme dnes viděli, jako třeba Dolní oblasti Vítkovic, Černé louky nebo Hornického muzea. Podobné projekty má ale i Plzeň. Obě města jsou silní kandidáti a nás čeká práce, kterou nám nemůže nikdo závidět,“ řekl Bělor.

>> Kam se komisaři podívali

Tým Ostrava 2015 přivítal čtveřici komisařů v úterý ráno v prostorách klubu Stará Aréna na Masarykově náměstí, kde také proběhlo první seznámení s ostravským kulturním programem. Nechyběly ani informace o stěžejním projektu – přeměně Černé louky v kulturní klastr. Následovala prohlídka Dolní oblasti Vítkovic, které se účastnil i šéf strojírenských Vítkovic a mecenáš zdejší kultury Jan Světlík.

„Pak jsme šli na společný oběd s místními politiky a podnikateli. Odpoledne byla na programu prohlídka Hornického muzea, kde také komisaři diskutovali u kulatých stolů o jednotlivých oblastech ostravské kultury s jejími zhruba šedesáti zdejšími představiteli,“ přiblížil část programu Čestmír Kopecký, šéf projektu Ostrava 2015.

Vpodvečer odjeli komisaři pendolinem do Prahy, kde ve středu spolu s dalšími devíti členy poroty rozhodnou o vítězi. Kopeckého a jeho tým ještě čeká obhajoba celého projektu před všemi třinácti porotci, která je naplánovaná na jedenáctou hodinu dopolední. „Budeme muset mít určitě dost argumentů pro otázky, že je náš projekt hodně ambiciózní,“ přiznal Kopecký.
Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!