Robert Scott, Danuta Glondys, Olga Poivre d´Arvor-Kubelková a Roman Bělor se například podívají, jak roste přístavba Divadla loutek, jak se mění Dolní oblast Vítkovic či jak vypadají plány na přestavbu Černé louky, kde by měl vzniknout unikátní a architektonicky jedinečný kulturní klastr.

Kromě toho se komisaři dozvědí podrobnosti o zhruba desítce zdejších akcí plánovaných na rok 2015, kterých je v přihlášce ostravské kandidatury celkově zmíněno kolem pětašedesáti.

Pokud je během úterý ve městě potkáte, můžete jim sami říct: Vítejte v Evropském hlavním městě kultury. Oznamte jim to česky, anglicky, polsky nebo francouzsky, aby tomu všichni čtyři dobře rozuměli. Jejich poslední dojem totiž může mít pro konečné rozhodování velkou váhu…

A většina z vás bude jistě souhlasit, že Ostrava by si tento titul zasloužila a byla by škoda, kdyby v boji proti Plzni neuspěla.

Dokáže podle Vás Ostrava porazit Plzeň v souboji o EHMK 2015? HLASUJTE ZDE!

>> Finále „kulturního“ duelu Ostrava versus Plzeň

Alena Nová píše Tomáši Šiřinovi, šéfredaktorovi Deníků moravskoslezského regionu:

Milý Tomáši,

ty sám nejlépe víš, jak je pro mne velmi složité odpovědět, zda by měla titul Evropské hlavní město kultury 2015 získat Plzeň, nebo Ostrava.

V plzeňské ani v ostravské redakci není tajemstvím, že jsem rodilá Ostravanka. A k Ostravě, zejména k jejímu divadlu, mám vřelý vztah, i když už jsem tam dlouho nebyla. Rodné město je rodné město i přesto, že nedostatek kultivovanosti u některých lidí mi tam občas vadil a stále vadí. Moudří Ostraváci mi to jistě prominou.

Ale za těch víc než třicet let, co žiji v Plzni, jsem tady poznala spoustu skvělých divadelníků, výtvarníků, umělců a zapálených nadšenců všeho druhu. Mám ráda zdejší výstavy, koncerty a divadla, třeba plzeňská představení pod širým nebem. Svědčí o nadšení herců, kteří by mohli užívat dovolenou, a místo toho jdou bavit lidi.

Mé děti a jejich vrstevníci si pochvalují klubové scény, které se podle nich jinde nenajdou. Známí z ciziny se zase rozplývají nad galeriemi a historií. Senioři nám tady kulturní odpoledne dokonce pořádají sami. V Plzni si prostě každá věková skupina přijde na své. Jsme kulturní město, plné kulturních lidí a nadšenců, i přes kritiku škarohlídů, že je někde občas nepořádek nebo něco nedopadne podle jejich představ.

A tak doufám, že si to uvědomí komise, až se dokonale seznámí s městem a jeho obyvateli, a titul získáme.

A když ne, tak se taky nezblázníme, protože už jenom to, že jsme o titul bojovali, je super. Navíc u mne už ten titul Plzeň stejně má.Tomáš Šiřina píše Aleně Nové, šéfredaktorce západočeské skupiny Deníků:


Milá Aleno,

mám Plzeň moc rád. Je to podle všeho příjemné místo pro život. Mám pro to i pár důkazů. Můj oblíbený strýc Pavel, ostravský patriot, našel před lety v Plzni druhý domov a dodnes tam spokojeně žije obklopen vnoučaty. Snad čtenářům Plzeňského deníku nevyzradím žádné intimní tajemství, když ti připomenu, že také ty ses narodila a do studií žila v Ostravě. A že na ni pořád vzpomínáš. Sportovním fanouškům ve vašem městě bych ještě rád zdůraznil, že otec úspěchů vaší fotbalové Viktorky, trenér Pavel Vrba, je také náš člověk. I když se přímo v Ostravě nenarodil, přišel do ní ve dvaceti letech, začal tady hrát velký fotbal a později tady taky dostal první trenérskou příležitost. Prostě se zdá, že když v Plzni v některém odvětví nevíte, co dělat, voláte vždycky do Ostravy. Toho personálního tunelování už ale bylo dost.

Shoda okolností přivedla obě města do finále boje o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Za mnohé Ostraváky ti chci ještě sdělit, že vaši kandidaturu považujeme za sympatickou snahu o zviditelnění se, za snahu zdůraznit, že svébytná kultura ve vašem městě existuje. Snad se neurazíš, že to takto otevřeně píšu. Ale my na Ostravsku dobře víme, že za kulturou jezdíte do Prahy a v Plzni samotné se věnujete jen okrajovým druhům jako je pití piva ve vaší slavné pivovarské hospodě Na Spilce a na četných jiných místech. Ale hlavní město?

Mám pro tebe a všechny plzeňské občany jeden návrh: Domluvme se, že Ostrava je nejlepší město na světě. Dostředy máte ještě šanci to sportovně uznat a počkat s námi, až z úst komisařů, kteří hlavní město evropské kultury vyberou, zazní: Ostrava!!!
>> KDO MÁ OSUD OSTRAVY V RUKOU

Sir Robert Scott (Velká Británie) je předsedou komise, která už ve středu rozhodne o vítězi klání Evropské hlavní město kultury 2015. Tento titul získal v roce 2003 pro Liverpool, který se stal EHMK 2008. V tom roce pak byl Robert Scott jmenován Evropskou komisí do čela evropské poroty, která vybírá a dále dohlíží na Evropská hlavní města kultury.

Danuta Glondys (Polsko) je ředitelkou Národní komise Evropské kulturní nadace. Členkou mezinárodní poroty pro výběr a monitoring Evropských hlavních měst kultury je od roku 2006.

Olga Poivre d´Arvor-Kubelková (Francie/ČR) je bývalá ředitelka francouzského institutu v Edinburgu ve Skotsku a Francouzského institutu v Praze. Za manžela má francouzského spisovatele, obdivuje dílo malíře Františka Kupky.

Roman Bělor (ČR) je ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Působí také jako pedagog na Hudební akademii múzických umění v Praze. Do týmu třinácti komisařů byl jmenován ministrem kultury ČR.
>> POZNÁMKA MARTINA PLEVY

Snad tove středudopadne dobře…

Čtyři z třinácti komisařů, kteří užve středu rozhodnou o tom, kdo zvítězí v klání o titul Evropské hlavní město kultury 2015,v úterýpřijeli na obhlídku Ostravy. Věřím, že je čeká den, který pro ně nebude únavný, ale zajímavý. Protože jak na jedné z tiskových konferencí připomněl šéf týmu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký, poslední dojem může vše zvrátit a komisaři se klidně mohou rozhodnout jinak, než měli původně v plánu.

Věřím však, že je Ostrava přivítá jako správné kulturní velkoměsto, které má už dnes několik kvalitních divadelních scén, hudebníky, výtvarníky či spisovatele napříč generacemi, kteří v tomto městě nejen úspěšně tvoří, ale i se k němu hrdě hlásí. Že zkrátka komisaři na vlastní oči poznají, že kultura má v centru tohoto regionu oprávněně také obrovské množství věrných a spokojených příznivců.

Důvodů, proč by Ostrava měla vzejít z boje o titul se svým západočeským soupeřem vítězně, je myslím na naší misce vah více než na té soupeřově. Navíc: Kus toho nejlepšího z Plzně může každý člověk ochutnat klidně i v některé z ostravských hospod či restaurací, které mají Prazdroj na čepu. Kdežto specifický „říz“ ostravské kultury si lidé nejlépe vychutnají jedině v tomhle městě. Deník se přidává k těm, kteří Ostravě fandí. Snad tove středu dopadne dobře…
Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!